Aile Terapisinin Görevleri

aile terapisi nedir, aile terapisi ne demek, aile terapisi yapımı

Ailelerin en büyük düşmanı haline gelen boşanmalar çok çeşitli sebeplere dayansa da sonuçta tüm aileyi en çok da çocukları psikolojik ,sosyal ve ekonomik anlamda fazlasıyla olumsuz etkilemekte. Aile terapisinin görevleri ailelerin ister boşanma gibi kendi içlerine yönelik sorunları ister toplumsal travmaların getirdiği daha büyük çaptaki sorunlar için danışmanlık hizmeti sunmaktır. Bu hizmetler özel terapistler tarafından sunulabileceği gibi devletinde sağlık ve sosyal politikalar çerçevesi altında her gelir grubunun ulaşabileceği hizmetlerdir.aile terapisi nedir, aile terapisi ne demek, aile terapisi yapımı

Ne Zaman Başvurmalı

Adı üstünde aile denince elbet ilişkilerin ilk bakılacağı nokta eşler arasında ki iletişimin gidişatı yönünde. Zorla ya da görücü usulü yapılan evliliklerden, evlendikten sonra değişen beklentilere ya da her ilişki aşamasında yaşanan kritik ve geçiş dönemlerinde aksayan ve değişen kendini ifade etme durumları bir aile terapistine başvurmak için başlıca sebepler arasında. Boşanma süreçleri, ailenin maddi ve manevi karar noktalarında yaşadığı tıkanmalar, çocuk beklentisi veya eşler arasında ki uyumsuzluğun çocuk üzerindeki olumsuz etkileri, cinsel sorunlar hepsi Aile terapisinin görevleri dahilinde, çözüm bulacak konular. Bu başlıklar çok daha kişiselleştirilebileceği gibi temel de ailede yaşanan iletişim sorunları bir terapiste danışmamız için yeterli. Çok daha ciddi olan ölüm, ayrılık, zorunlu göçler ya da toplumsal travma, doğal afet sonrası yaşananlar gibi büyük çaptaki çıkmazlarda ise vakit kaybetmeden bu hizmete ulaşmak gerekmektedir.

Aile terapisinin görevleri, sebep ne olursa olsun bir milletin en temel yapısı olan aileyi; sağlıklı, sağlam ve güçlü tutmak adına yapılacak terapi süreçlerinden ibarettir. Aile yapısı sağlam ve bozulmamış toplumlar güvenli ve yaşanılası  gelecek için olmazsa olmaz niteliktedirler.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*