Akrep Türleri Nelerdir?

akrep türleri neler, akrep türleri, kaç tür akrep var

Anadolu Sarı Akrebi(Mesobuthus Gibbosus)

Yaşam Bölgeleri: Anadolu Sarı Akrebi, Türkiye de ve İran, Irak gibi bölgelerde bulunmaktadır. Kaynak olarak ise İran ülkesi gösterilmektedir. Ülkemizde Karadeniz bölgesi dışında hemen hemen her  bölgede görülmektedir. Edinilen bilgilere göre ise Marmara bölgesi içinde kalan Edirne ilinde de görülmüştür.akrep türleri neler, akrep türleri, kaç tür akrep var

Biyolojik Yapısı: Anadolu Sarıakrebi 50 ile58 mm boyları ile kısa boylu akrepler arasından yerini almıştır. Bu akrep türünün diğer türlerinden farklı kılan ise vücutlarındaki renk dağılımlarıdır. Vücutları Açık kahverengimsi ve sarı renklerde olup iğne kısımları kızılımsı ve kahverengi renklerindedir. Bu akrep türümüzü 8 ay boyunca açlığa dayanabilme özelliğine sahiptir. Yaz ayları Doğu Sarı Akrep türü için üreme dönemleridir ve sırt kısımlarında taşıdıkları yavruların sayısı 40 ile 45 arasındadır.Yapılan gözlemler sonucunda en çok rastlanan mevsim ise yaz mevsiminin ağustos ayıdır.

Yaşam Alanları: Doğu Sarı Akrep türü özellikle kurumaya yüz tutmuş dere ve ırmak kenarlarında görülmektedirler. Bunun yanı sıra harabelerde, insanların yaşam alanlarında ve açık arazilerde taş ve kaya altlarında görülmektedirler.

Beslenme şekilleri: Diğer akrep türleri gibi haşere türleriyle beslenirler. Ayrıca insan leşleri de yiyebilen bir türdür. Açlığa 8 ay boyunca dayanabildiklerinden dolayı avlarını kimi zaman bekleyerek kimi zaman ise gezerek bulurlar.

Sağlık Açısından Zararları: Halk sağlığı açısından zararlı bir tür olsa da zehirleri ölümcül değildir. İğnelerini batırdıklarında kusma, baş ağrısı, mide bulantısı ve yüksek ateş gibi belirtileri görülmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek gerekli tedaviler alınmalıdır.

İtalyan Akrebi (Euscorpius İtalicus)

Yaşam Bölgeleri: İtalyan Akrepleri genellikle Karadeniz’e sınır ülkelerde görülürler. Bizim ülkemizde ise Karadeniz bölgemizde yoğunlukla görülmektedir. Bunların yanı sıra Marmara bölgesinde de görülen İtalyan akrepleri başta İstanbul olmak üzere birçok ilimizde yayılım göstermişlerdir. İstanbul da karpat akrebinden sonra görülen ikinci türdür.

Biyolojik Yapısı: Biyolojik yapıları hakkında fazla bilgi olmamakla beraber üreme mevsimlerinin ilkbahar olduğu bilinmektedir. Yavrulama dönemlerinde 20 ile 32 adet arasında yavrulama yapabilirler. Bu yavrularını belli bir dönem sırtında taşımaktadırlar. Boyları bakımından kendi familyasının en uzun türüdür. Boylarının 60 mm’ye kadar uzandığı bilinmektedir.

Yaşama Alanları: Kuytu veya terkedilmiş bina çevrelerinde, ahşap binaların çatı aralarında ve açık alanlarda taş altlarında yaşamaktadırlar. Bunun yanı sıra ormanlık arazilerde ağaç diplerinde, nemli ortamlarda ve sahile sınırı olan yerleşimlerde sıklıkla görülmektedirler.

Besleniş Şekilleri: İtalyan akrepleri kendi türleri gibi haşere ve örümcek türleriyle beslenirler.

Sağlık Açısından Zararları: Bugüne kadar Tıbbi açıdan herhangi bir reaksiyonları görülmemiştir. Fakat iğnelerine maruz kalındığı takdirde gerekli müdahalelerin yaptırılmasında fayda vardır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*