Alerji Teşhis ve Tedavisi

alerji teşhisi, alerji tedavisi, alerji nasıl tedavi edilir

Teşhis yöntemleri: Alerji testi ve teşhisi

Doktor, kişinin alerjisi olup olmadığını anlamak için öncelikle problem ve semptomları hakkında çeşitli ve detaylı sorular soracaktır. Fiziksel bir muayene yapacak ve semptomları ve olası tetikleyicileri belirlemek için ayrıntılı bir günlük isteyecektir.

Bir gıda alerjisi durumunda, doktor kişiden yediği yiyeceklerin ayrıntılı bir günlüğünü tutmasını isteyecek ve alerji değerlendirmesi sırasında şüpheli yiyecekleri yemeyi bırakıp bırakmadığını soracaktır.alerji teşhisi, alerji tedavisi, alerji nasıl tedavi edilir

Ek olarak, doktorunuz birkaç test önerebilir. Bu testlerin yanlış pozitif veya yanlış negatif sonuçlar vermesi ihtimali vardır.

Testlerden ilki deri testidir. Bu test sırasında bir sağlık uzmanı, bir kişinin cildini deler, ardından bu deliklere potansiyel alerjenleri içeren bir protein sıvısından mikro miktarlarda damlatır ve bu damlaların içeriğini not eder. Kişinin alerjisi olan maddeler içeren damlalar vücutta bölgesel kalınlaşma şeklinde şişliklere neden olur.

İkinci test bir kan testidir. Genelde radyoallergosorbent testi veya ImmunoCAP testi olarak adlandırılan spesifik bir IgE kan testi (sIgE), immünoglobulin E olarak bilinen alerjiye neden olan antikorların ve bir kişinin kan dolaşımındaki antikorların miktarını ölçer.

Doktorun, sorunun alerjiden başka bir şeyden kaynaklandığından şüphelenmesi durumunda, diğer tıbbi olasılıkları ekarte etmek için başka testler isteyebilir.

Alerji nasıl tedavi edilir?

Alerjenlerden kaçınmak, alerjik reaksiyonları önlemede ve semptomları azaltmada en önemli adımdır. Bir kişinin alerjisine bağlı olarak kullanılabilen ilaçlar, bağışıklık sisteminin tepkisini azaltmaya ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Doktorunuz, alerji hapları veya alerji şurupları şeklinde reçetesiz satılan veya reçeteli ilaçların yanı sıra burun spreyi veya göz damlası önerebilir.

Diğer tedavilerle tamamen kontrol edilemeyen şiddetli alerjiler için doktorunuz alerjen tedavisi önerebilir. Bu tedavi genellikle birkaç yıl boyunca saflaştırılmış alerjen ekstraktının bir dizi enjeksiyonunu içerir. Diğer bir immünoterapi türü, tamamen çözülene kadar dilin altına yerleştirilen dil altı bir tablettir. Dil altı ilaçları genellikle bazı polen alerjilerini tedavi etmek için kullanılır.

Şiddetli alerjik reaksiyon durumunda epinefrin şırıngaya ihtiyaç duyulabilir. Epinefrin, acil tedavi sağlanana kadar görülen alerji semptomlarını azaltabilir.

Alerji yaşam tarzı değişiklikleri

Bazı alerji semptomları evde tedavilerle iyileştirilebilir. Sinüs tıkanıklığı ve saman nezlesi genellikle sinüsler salinle yıkandığında düzelir.

Ev alerjilerinin belirtileri arasında yatak çarşaflarını ve doldurulmuş hayvanları sık sık sıcak suda yıkamak, odadaki düşük neme dikkat etmek, düzenli olarak yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtresi gibi ince filtrelenmiş bir elektrikli süpürge kullanmak ve çıplak yaşamayı tercih etmek sayılabilir. . iç mekan halıları yerine zeminler azaltılabilir. Bu, hem toz akarlarına hem de evcil hayvan tüylerine maruz kalmayı önleyebilir.

Fanlar ve nem gidericiler kullanarak banyo ve mutfak gibi nemli alanlarda nemi azaltabilir ve küf alerjisi belirtilerini önleyebilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*