Anafilaksi Nedir?

anaflaksi nedir, anaflaktik şok, anaflaksi ne demek

Anafilaksi, aşırı duyarlılık reaksiyonundan sonra ortaya çıkan yaygın bir acil tıbbi tedavidir. Ortaya çıkan reaksiyon hızlı ilerleme eğilimindedir ve kısa sürede tüm vücut sistemlerini etkileyebilir. Uygun tedavi olmadan, anafilaktik reaksiyon solunum problemlerine neden olur ve ölümcül olabilir.

Anafilaksi geliştiğinde, bağışıklık sistemi bir dizi kimyasal salgılar ve bu maddelere bağlı olarak bir kişi şok durumuna girebilir. Şok durumunda kan basıncında keskin bir düşüş meydana gelir ve solunum yollarının daralması nedeniyle kişinin nefes alması zorlaşır. Bu semptomlara hızlı fakat zayıf kalp atışı, deri döküntüleri, bulantı ve kusma gibi semptomlar da eşlik edebilir.anaflaksi nedir, anaflaktik şok, anaflaksi ne demek

Anafilaksinin nedenleri nelerdir?

Böcek ısırıkları, bazı ilaçlar veya yiyecekler, anafilaksinin yaygın nedenleridir. Çeşitli nedenlerle kullanılan immünoterapi enjeksiyonlarından sonra, çeşitli maddelere karşı alerjik reaksiyonlara eğilim olabilir. Anafilaktik reaksiyon gelişebileceğinden, lateks aşırı duyarlılığında kademeli artış olması durumunda dikkatli olunmalıdır. Tüm bu faktörlere rağmen bazı durumlarda anafilaksinin nedeni belirlenememekte ve bu duruma idiyopatik anafilaksi adı verilmektedir.

Anafilaksinin biyolojik nedeni, bağışıklık sisteminin alerjenik bir maddeyle temas etmesine aşırı tepki vermesidir. Anafilaktik reaksiyon zamanla ilerleyerek alerjik şoka neden olabilir. Bu duruma neden olabilecek birçok alerjen vardır:

Penisilin gibi belirli ilaçlar.

Böcek ısırığı

Çeşitli fındık

Yumuşakçalar

Süt ve yumurta

Lateks

Nadir durumlarda, bu faktörlere ek olarak, koşma gibi egzersizden kaynaklanan aşırı aerobik aktivasyon da bir anafilaktik reaksiyonu tetikleyebilir.

Anafilaktik reaksiyona yatkınlık için etkili risk faktörleri tam olarak tanımlanmamıştır. Bununla birlikte, bazı durumlarda anafilaksiye yatkınlık olabileceğinden dikkatli olunması önerilir. Anafilaksi öyküsü, hayatınızın geri kalanında nüks riskini artırır. Bu kişilerde sonraki tepkiler ilk saldırıdan daha şiddetli olabilir. Alerjisi veya astımı olan kişiler, anafilaksi riskinin artabileceği başka bir gruptur. Bu koşullara ek olarak, mastositoz veya bazı kalp hastalıkları gibi bazı beyaz kan hücrelerinin aşırı aktif olduğu durumlarda anafilaksi riski artabilir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*