Anne olmak için geç değil!

tüp bebek tedavisi, tüp bebek tedavisi yapımı, tüp bebek tedavisine başlama

Tüp Bebek Tedavisi Yan Etkilerini Azaltma

Tüp bebek tedavisinde hastada gözlenen yan etkiler çok daha düşük ilaç dozları kullanılarak en aza indirilebilir. En önemli yan etkilerden biri olan aşırı uyarılma (vücutta su birikmesi ve şişkinlik) tedavide kullanılan yeni ilaçlar ile daha az belirgin hale gelmiştir. Hasta tedavi süresince ilaçlara bağlı olarak 1.5-2 kilo alabilir ancak ilaçların iştah açıcı özelliği olduğundan hasta da dikkatli olmalıdır. Kilo alımı, hastanın vücuduna veya psikolojik durumuna göre değişen geçici bir durumdur.tüp bebek tedavisi, tüp bebek tedavisi yapımı, tüp bebek tedavisine başlama

Hamileliğin Takibi

Üreme çağındaki bir kadının hayatındaki en riskli dönem gebeliktir. Dolayısıyla bu riskler yaşla birlikte artmaktadır. Her hamilelikte aşırı kanama, dış gebelik riski, düşük, erken doğum, şeker hastalığı riski, yüksek tansiyon, gebelikte zehirlenme (preeklampsi) gibi birçok risk vardır. Tüm bu sorunların 40’lı yaşlarda ve daha büyük yaşlarda daha yüksek riske sahip olması nedeniyle, 40 yaş ve üstü hamile kadınlar yakından izlenmelidir.

 Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?

Bir yıllık korunmasız araştırmalardan sonra genç çiftin kendiliğinden hamileliği yoksa, araştırmaya başlaması ve tedaviye başlaması, 40 yıl ve daha sonra altı ay içinde gebelik olmazsa bir gebelik geçirmesi gerekir. Eğer bu süreç yaşanmazsa tedaviye başlanmalıdır.

Sanılanın aksine 40 yaş ve üzerinde hamilelik …

40 yaşından sonra gebelerde doğum kusurları ve gebeliğe bağlı komplikasyonların görülme sıklığı artabilir ancak bu artış çok düşüktür. Günümüzde bilimsel ve iyi bir takip ile neredeyse tamamı önceden tespit edilebilmekte ve gerekli adımlar atılabilmektedir. Dahası, IVF’nin doğum kusurlarını önlemedeki rolü muazzamdır. Çünkü in vitro fertilizasyonda kullanılan preimplantasyon genetik tanı yöntemi sayesinde embriyolar tek tek incelenip genetik olarak sağlıklı görülebilmekte ve böylece Down sendromu dahil doğum kusurlarının önüne geçilebilmektedir. Bu, 40 yaş ve üzerinde hamile kalmanın çok daha güvenli olduğu anlamına gelir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*