Araçlarınızın Bakımı İçin Gerekli Bilgiler

MOTORLU TAŞITLARIN YAŞINA GÖRE BAKIMI NASIL YAPILMAKTADIR?

 

3 yaş altı, taşıtların bakımı 2.5. yıllık garanti süresi içinde olduğundan, yetkili dağıtıcılarda yapılırken, 3-5 yaş arası taşıtlar tercihe göre yetkili ve bağımsız servislere 5 yaş üstü taşıtların bakımı ise bağımsız servisler tarafından yapılmaktadır. Bazı durumlarda yetkili servislerde yedek parça bakımından hala araç sağlayıcısına bağımlı olduklarından ve bağımsız servislerin tedarikinde sigorta şirketleri devreye girmektedir.

MOTORLU TAŞITLARIN NİTELİĞİNE GÖRE BAKIMI

Malzeme yapısı, teknolojisi, üretim süreci niteliğine değişen taşıt bakımı hem araçların parça yenilemesine yönelik hem de aksam, parça, modül ve sistemine göre değişim göstermektedir.

Motorlu taşıtları taşı bakımı, onarım hizmeti ve yedek parça dağıtımı gibi üç ana başlıkta inceleyebiliriz. Motorlu araçların güvenli bir formda kullanımı açısından uzman taşıt bakımı hizmeti alması lazım.

Taşıtlarda Periyodik Bakımın Önemi

Taşıtınıza belli aralıklarla uygulanması gereken periyodik bakımlar, arabanızın sürüş kalitesini ve güvenliğini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda araç ve motor ömrünü de uzatıyor. Taşıtınıza uygulanan bu periyodik bakımlar sayesinde taşıtınızın herhangi bir bölümünde eskime ya da yıpranma varsa bu zamanında tespit edilerek tamiri ya da parça değişimi yapılması yönünde kolaylık sağlar.

Genellikle taşıtlara uygulanan bu periyodik bakımlarda taşıtlarınızda değişimi yapılan, motor yağı, yağ ve hava filtreleri ile polen filtreleri gibi parçalarıdır. Tüm bu parçaların bakımları uzman teknisyenler tarafından uygulanmalıdır.

Taşıtınıza yaptıracağınız periyodik bakımlar hem sürüş güvenliğinizi hem de ekonomik yönden size fayda sağlayacaktır. Örneğin aracınıza taşıtınızın periyodik bakımını hava filtresinde ki kirlenmeler olmayacağından filtresinin değiştirilmesi gibi problemlere neden olmaz ve aracın yakıt performansı düşmeyeceğinden yakıt tüketimi artmayacaktır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*