Arı Türleri ve İlaçlama

arı türleri, arı ilaçlama, arı nasıl ilaçlanır

Arı, kanatlara sahip olan uçabilen bir canlı türüdür. İnsanlara yararı olan arı türleri olduğu gibi zararı olan arı türleri de vardır. Bal arıları dediğimiz tür, bal yaparak insanlara fayda sağlarlar; zararı olan yaban arıları ise insan sağlığı açısından bir tehdittir.  Yaban arılarının kuyruk kısmında bulunan iğneler, insanları sokarak zarar vermektedir ve kimi durumlarda bu konuda alerjisi olan insanların ölümüne sebebiyet vermektedir. Arı ilaçlama bu evrede önemini göstermektedir.arı türleri, arı ilaçlama, arı nasıl ilaçlanır

Arı türleri

Yaban arıları, vücutları tüy tabakası ile kaplıdır ve 1 adet antenleri vardır. Boyun yapıları oldukça kıvrak ve arılar için işlevseldir. Vücutlarının göğüs ve karın kısımlarında segment denilen halkalar bulunmaktadır. Diğer arı türleri gibi birlikte yaşarlar ve her arının bu birliktelikle farklı görevleri vardır. İşçi arı, kraliçe arı, savaşçı arı gibi. Yaban arılarının koklama ve hissetme duyuları oldukça gelişmiştir. Kanatları uçmalarının dışında, bu türlerin dengelerini sağlamalarına da yardımcı olur. Polen fırçası adı verilen sert tüyleri bacaklarının üstünde bulunur. Saatte ortalama 40 kilometre hıza ulaşacak derece hızlı koşarlar. Yaban arıları ayrıca bal yapmaz. Bu haşere ile arı ilaçlama yaparak mücadele edilebilmektedir.

Arı türleri arasında tehlikeli bir tür olan yaban arası herhangi bir korku durumunda da hızla iğnesini çıkarırlar. Toplu halde bir insana saldırdıklarında ya da arıya karşı aşırı hassas olan bir insanı soktuklarında bu durumun sonu ölüme kadar varabilir.

Arı sokması durumunda, şiddetli bir acı hissedilir ve sokulan bölge şişer. Yaban arılarının sokmasına karşı, vücudu hassas olan kişilerde bu durum önemli sorunlara yol açar.

Bu bakımdan bu canlılar ile ciddi bir biçimde mücadele etmek gerekmektedir.

Arı ile Mücadele

Arıları yok etmek için yapılması gereken mücadele işlemi bireysel olarak gerçekleştirmek mümkün değildir çünkü, tek başına yapacağınız en ufak bir mücadele yöntemi sağlığınıza ciddi tehdit oluşturacaktır. Bu sebepten ötürü de yapacağınız en doğru yöntem onlardan profesyonel bir ilaçlama şirketine başvurup kurtulmaktır. Arı ilaçlama için yapılacak ilk tespitte onların yuvalarını belirlemektedir. Yuvaları belirlendikten sonra ilaçlama şirketleri tarafından gerekli işlem yapılacaktır. Arı İlaçlama şirketini seçerken alanında uzman ve bu konuda tecrübeli bir şirkete başvurmak size hem zaman kazandıracak hem de paranızın boşa gitmesini önleyecektir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*