Astım belirtileri nelerdir?

astım belirtisi, astım nasıl belli olur, astım tedavisi

Nefes almada zorluk, astımın en önemli semptomlarından biridir. Alerjik bir vücudun nefes alması ve nefes vermesi çok zordur. Özellikle nefes verirken hırıltı görülür. Oldukça yaygın olmasına rağmen, hırıltılı solunum diğer solunum rahatsızlıklarında da yaygındır. Bu nedenle sadece bir astım semptomu olmayabilir ve mutlaka bir uzman tarafından izlenmelidir.

Öksürük, astımın en ünlü semptomlarından biridir. Özellikle geceleri veya sabahları bu kuru ve inatçı öksürük hastayı uykudan uyandırır.astım belirtisi, astım nasıl belli olur, astım tedavisi

Astımın ileri evrelerinde hastada morarma da gelişebilir. Diğer semptomlardan biri, kaburgaların belirgin şekilde çıkıntı yapmasıdır. Bu durumda mutlaka bir uzmana başvurmak ve muayeneden geçmek gerekir.

Astım ve teşhisi

Astımın bugün teşhis edilmesi kolaydır. Bunun için uzman bir doktora danışmanız yeterli olacaktır. Hastanın şikayetlerinin yanı sıra hastalığın kesin tanısı için bazı tetkik ve tetkiklerin yapılması gerekir. Öncelikle nefes testi yapılır ve akciğerlerin alabileceği hava miktarı kontrol edilir. Ayrıca göğüs röntgeni çekilir. Alerjik reaksiyondan şüpheleniliyorsa kan ve deri testleri yapılmalıdır. Ayırt edilemediği durumlarda gerekirse balgam ve ter testi, gerekirse akciğer filmi çekilir.

Astım hastaları dikkate almalı

Sigara dumanından ve nemli ortamlardan kaçınılmalıdır.

Alerjik reaksiyona neden olan tetikleyiciler ortadan kaldırılmalıdır.

Astım tedavisinde kullanılan ilaçları düzenli kullanmak gerekir.

Grip ile nefes almak zorlaştığı için grip aşısı yapılmalıdır.

Böcekler astıma neden olduğu için yaşam alanlarınızı düzenli olarak ilaçlamalısınız.

Halılar uyku odalarında saklanamaz; perdeler, yatak takımları vb. Alerjik reaksiyona neden olabilecek öğeleri temizlerken dikkatli olunmalıdır, örneğin:

Klimaların kullanımına sıcaklık, nem ve hava kalitesi kontrolü açısından dikkat edilmelidir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*