Ayak Mantarı Nedenleri Nelerdir?

ayak mantarı nedir, ayak mantarı tedavisi, ayak mantarı tedavisi nasıl yapılır

Nemli ve özellikle kapalı kalan ayaklarda sık karşılaşılan bir sorun olan ayak mantarı pek çok kişide görülür. Oysa korunmak oldukça basittir ancak dikkat ve özen gösterilmesi gerekmektedir. Oldukça yaygın olan bu sorun kaşıntı olarak ortaya çıkar. Yoğun kaşınma, kaşınma ertesi su kabarcıkların oluşması ve bunların kanaması gibi belirtileri vardır. Ciltte kepeklenme, tırnak mantarı olarak yayılmasında ise tırnak renginin değişmesi ve yapısının bozulması gibi belirtileri bulunmaktadır.


Ayak Mantarının Zararları

Oldukça zararlı olan ayak mantarı tedavi edilip iyileştirilmemesi durumunda yayılır. Damarları da etkileyen sorunlara neden olarak bedensel sağlığımızı tehdit eder. Ayrıca bulaşıcı etkisi nedeniyle vücudun başka yerlerine sıçrayabilir. Birlikte yaşayan insanlara, ortak kullanım alanlarında diğer kişilere de bulaşır.ayak mantarı nedir, ayak mantarı tedavisi, ayak mantarı tedavisi nasıl yapılır

Korunma Yolları
Ayak mantarı özellikle nemi sever. Bu nedenle ayakların temiz ve kuru tutulması gerekmektedir. Ilık ya da soğuk su ile ayaklar yıkandıktan sonra mutlaka ayak havlusuyla kurulamak gerekir. Kişiye özel ve sadece ayak için bir havlu bulundurulmalıdır. Özellikle parmak araları iyi kurulanmalı, tüm ayağın kuruduğundan emin olunmalıdır. Asla nemli ayağa çorap giyilmemelidir. Her zaman temiz çorap kullanılmalıdır. Kullanılan ayakkabılar mümkün ise değiştirilerek kullanılmalı. Ayakkabı çıkartıldıktan sonra havalandırılmalıdır. Kuruması, ayaktan nemlenen ayakkabının havalandırılması gerekmektedir.
Ortak terlik ayakkabı kullanımı önlenmelidir. Kişisel ürün kullanılmalı. Ortak yaşam alanlarında temiz ve hijyenik ortamlar oluşturulmalıdır. Havuz, halı kullanılan, ayakkabısız dolaşılan alanlarda mutlaka kişiye özel terlik kullanılmalıdır. Ayak mantarı çok kolay yaşam alanı bulur. Bunun önüne geçmek ise düzenli ve temiz olmasını sağlayacaktır. Özellikle çorap seçiminde mümkün olduğunca pamuklu çorap tercih edilmelidir. Pamuğun hava aldıran özelliği sentetik ve naylona göre daha sağlıklıdır. Ayakkabı seçiminde de sıkı olmayan, parmakları sıkıştırmayan ayakkabılar seçilmelidir.

Ayak Mantarı Tedavisi
Ayak mantarı tedavisinde en önemli kural düzendir. Düzenli şekilde ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Doktorun önerdiği mantar ilacı, ağızdan alınan hap olabildiği gibi ayak bölgesine sürülecek merhem düzenli kullanılmalıdır. Mantarın çok çabuk yayıldığı unutulmamalıdır. Temizlenmiş ve özellikle kuru ayaklara merhemin önerildiği şekilde düzenli kullanımı mantarın ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Tedavi esnasında ayakların temiz ve kuru olduğuna dikkat edilmelidir. Kullanılan çorapların temiz ve kişiye özel olması gerekir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*