Başörtüsü Ve Örtünme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

tesettür giyim kıyafetleri, başörtüsü ve tesettür, örtünme ve tesettür giyim

Tesettür, kadınların kapalı bir şekilde giyinmesidir. Dinimizin emri gereğince başörtüsü ve örtünme, gerekli şartlardan birisidir. Muhafazakâr olan bayanlar tesettüre girerek bu emri gerçekleştirmektedir. Kadınların örtünme şekillerine bakarak yaşadığı coğrafi alanı, yaşadığı bölgeyi ve hangi millete ait olduğunu kimi zaman anlayabiliriz. Birçok kadının tercihi, tesettürlü bir şekilde hayatını devam ettirmektir. Bu bir yaşam biçimidir, bir kendini ifade ediş tarzı. Milletlerarası yapılmış olan kültür alışverişleri, insanların örtünme şekillerini etkileyerek, “moda” adı altın da birçok tasarım ortaya çıkmaktadır. Bunun yanın da dinlerin tayin etmiş olduğu ölçüler asırlardır değişmeyecek ölçütler olarak karşımıza çıkmaktadır. Örtünmenin şekli de her millette değişikliklere uğrayarak bugünlere gelmiştir. Tesettür de yemek, içmek, giyinmek, barınmak gibi temel ihtiyaçlardan biridir. Tabi ki onu yaşamak gerek, laf olsun diye moda için kullanmamak gerek. Dinimiz gerektirdiği bir emir olarak örtünmeyi gerçekleştirirsek, manevi anlamda da çok rahat ederiz. Modeli, şekli veya rengi ne olursa olsun örtünmememizi sağlayacak her şey örtünmede bizim ihtiyacımızı karşıladığı gibi ayrıca kusurlarımızı kapatır, utanma duygumuzun gelişmesini sağlar, ahlaken daha sağlam karakter edinmemizi sağlar. Başörtüsü ve örtünme, çıplaklığın yol açmış olduğu zinayı ve fuhuşu önlemektedir. Irz ve namusu koruyarak sağlıklı bir aile ortamının hazırlanmasın da fayda sağlar.tesettür giyim kıyafetleri, başörtüsü ve tesettür, örtünme ve tesettür giyim

  Dinimiz tesettürü şöyle tanımlar: “Örtünmenin amacı, başka insanların bakışlarından kaçmak ve yasak cinsel düşüncelere taviz vermemektir.” Böyle bir düşünceden yol çıkarsak, tesettüre giren bayanlar bilinçli bir Müslüman olarak Allah rızasını kazanmak için örtünmelidir ve bunun yanın da diğer ibadetlerini de yaparak dini bütün bir Müslüman olma yolun da ilerlemeleri gerekir.

 Tesettürlü hanımların gerek iş hayatın da gerekse normal zamanlarda kıyafet konusunda sıkıntıya düşerek, kıyafetleri kombin etmekte zorlanıyorlar. Tesettür giyim de parçalarını birbirine uydurarak bir kombin elde etmek kolay olmasa gerek. Aksesuar fazla olduğu için renk seçimlerini de doğru yapmak gerekir. Yapılan bütün seçimlerde kişinin tarzını ve zevkini yansıtacaktır.  Tesettür giyim de sadelik şarttır. Abartılı kıyafetler kullanmamak gerekir. Ama son zamanlar da tesettürü normal bir moda olarak görüp, kötüye kullananlar da vardır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*