Bebek Bakımının Önemi

Bebek bakımı onu dünyaya getirmek gibi gerek anne gerekse de babanın birlikte rol almaları gereken bir süreci ifade eder. Bebek bakımıyla ilgili olarak hangi görevi kimin üstleneceği konusunda genç ve tecrübesiz ebeveynler sıkıntı çekebilmektedir. Bu konuda ise ilk aylarda annenin baskın olduğu görülüyor. Çünkü ilk altı ay bebek yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerekir. Bu süreçte annesi ile direk tenden tene bir temas kurmalıdır. Ancak bu dönem yeni anne için çok zordur çünkü sütünü sağması, bebek için hazır etmesi ile vücudundaki doğum sonrası değişimlerle başa çıkması gerekmektedir. Bu noktada ise babalara büyük pay düşüyor. Bu yükü azaltmak içi anneye yardım etmeleri lazım. Özellikle göğüslerden memeyi sağarken babanın yardımı gerekir çünkü karmaşık bir görevdir. Mesela gece ağlayan bebekle ilgilenmek dönüşümlü olarak yapılabilirsiniz.

Bebeklerin Tüketmesi Gereken Besinler

anne sütü, beslenme düzeni, çocuğun psikolojik gelişimiBebeğin altını değiştirmek için ise aynı şekilde olması gerekir. Bebek normal gıdaları tüketmeye başladığında da hem anne hem de babanın onun beslenme düzeni konusunda fikir birliğine varması ile yeme düzenini detaylıca bilmeleri gerekmektedir. Bebekler, bu yaşlarda henüz bağırsak floraları tam gelişmemiş olduğu içi ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına yakalanmaya karşı savunmasız olmaktadırlar. Anne ve baba birbirlerinden habersiz şekilde düzensiz bir beslenmeye neden olurlarsa bu sıkıntılar artış göstere bilir. Bebekler belli bir ağırlığa ulaştıktan sonra bazı konularda anne yetersiz gelmeye başlıyorlar. Örneğin, gezintilerde ağırlaşan bebeği taşımak zor olabilmektedir. Aynı şekilde ise büyüyen bebekleri banyo yaptırmak da zordur bu yüzden bu görevleri babalar üstlenmelidir.

Bebekler Hangi Ortamlarda Yetişmeli

Bebeği park, oyun bahçesi gibi sosyalleşme sağlanacak mekanlar ve diğer insanlarla birlikte olunan alanlara götürmek gibi aktivitelerde hem anne hem de babanın yer alması çocuğun psikolojik gelişimi açısından iyi bir davranış olacaktır. Eğer ki, her iki ebeveyn de aynı anda orada olamazsa da hep aynı ebeveyne bu görev verilmemeli ve dönüşümlü olarak yapılması gerekmektedir. Böylelikle çocuk toplum içine gerek annesi gerekse de babası ile çıkmak konusunda gelişmelisi oldukça önemlidir. Tanıma ve aramızda kurulan bağ bakımından önem arzeder.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*