BEBEK İÇİN ALINMASI GEREKENLER

bebeklere ne alınmalı, bebekler için alınacaklar, bebeklere ne lazım olur

Bebek bekleyen anne adayları bebekleri için ne alacaklarını şaşırırlar. 1 yaşına kadar bebeğin gelişiminde ihtiyacı olan birçok şey vardır. Bu makalemizde sizlere bebeğiniz için 1 yıl boyunca ihtiyacınız olan her şey sıralayacağız.bebeklere ne alınmalı, bebekler için alınacaklar, bebeklere ne lazım olur

Bebek ilk doğduğunda…

Bebekler yeni doğduklarında uyumak ve yemek yemekten başka bir şey yapamazlar. Bu nedenle sürekli temizlenmeye ihtiyaç duyarlar. Temizleme havluları en çok ihtiyacınız olan eşyalardan biri olacaktır. Bebekler emdikten sonra sık sık kusabilirler. Ağız silme mendillerinden de bolca bulundurmanız gerekmektedir.  Bebeğinizin boyuna ve kilosuna göre uygun ebatlarda çokça bebek bezi evinizde bulunmalıdır. Alt değiştirme işlemi için alt değiştirme yatağı denilen örtüye ihtiyaç duyacaksınız. Bebeklerin tırnakları çok hashas olacağından bebeğinize özel tırnak makasınız olması gerekmektedir. Bebeğinizi saçlarını düzeltebilmek için yumuşak saç fırçası bulundurup onu tercih etmelisiniz. Vücut ısısını sürekli ölçebilmek için vücut termometresi almalısınız. Islak mendil, kulak çubuğu, pişik kremi, şampuan bebek kremi, sabun gözleri yakmayan banyo malzemelerin bulundurulması gerekmektedir. Bebekler anne sütü dışında bir şey yiyip içme zamanı geldiğinde 125 250 ml cam biberonlar olması lazımdır. Cam biberonlar diğer biberonlara göre çok daha sağlıklıdır. Emzik seçiminin de dikkatli yapılması gerekmektedir. Eczaneden bebeğe uygun biberon ve emziklerin seçilmesi gerekir. Bebeğinize ek gıda vermeniz gerektiğinde toz mamalar tercih edilmelidir. 6. Aydan itibaren de katı gıdalara geçiş yapılmaktadır. Ek gıdalara geçildiği zaman mama tabağı, mama sandalyesi, mama kaşığı, önlük gibi mama yerken ihtiyacı olan malzemelerin bulunması gerekir.

Bebeğin temel ihtiyaçları kıyafetler

Bebeğin temek ihtiyaçlarından en önemlileri kıyafetleridir. İlk zamanları için hastane çıkışı kıyafetleri, pijamalar, zıbınlar, tulumlar, önlük, atlet, bebek montu, çoraplar, patik, hırka, yelek bulunması gerekmektedir. 4. Ayı atlatan geçtikten sonra ise, bu kıyafetlere ek olarak ilk adım ayakkabıları, dışarı montları, yürüyüş ayakkabıları, iç giysiler eklenir.  Heyecanla bebeklerini bekleyen anne adayları birçok kıyafet ve benzeri eşyaları almaktadır. Anne ve baba adayları bebekleri öğrendikten itibaren birçok eşya almak isterler. Fakat anne ve baba adaylarının bebeklerinin çabuk büyüceğini unutmamalı ve ona göre davranmalıdır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*