Bebeklerde Gaz Çıkartma Yöntemleri

bebeklerin gazını çıkarma, bebeklerin gazı nasıl çıkar, bebeklerin gazını çıkarma yöntemleri

Genellikle yeni doğmuş bebeklerde gaz sıkıntısı yaşanıyor.  İlk defa anneliği yaşıyorsanız şüphesizki bu durum sizi oldukça tedirgin edecektir. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey günlük beslenme programınızı düzenli bir şekilde uygulanmasıdır. Bebeklerde gaz çıkarma sanıldığı kadar zor olmamaktadır. Uzmanlar belli başlı gaz çıkarma tekniklerini anne adaylarına anlatmakta ve özellikle bazı bitkisel çayları da önerilir. Bu yöntemleri iyi öğrendiğiniz takdirde gaz çıkarma işleminde zorlanmayacağınıza eminiz. Her yeni doğan bebek gerek anne sütü alsın gerekse de hazır mamayla beslensin gaz sancıları ile boğuşmaktadır. Bebeklerde gaz çıkartma tekniklerini şu şekilde sıralayalım;bebeklerin gazını çıkarma, bebeklerin gazı nasıl çıkar, bebeklerin gazını çıkarma yöntemleri

Bebek omuzda tekniği: Bebeğinizin yüzünü kendinize dönük şekilde kucağınıza alarak bir elinizi bebeğin poposunu tutun diğer eliniz ile bebeğin sırtına oldukça hafif ve yavaşça vurarak gazını çıkartın. İsterseniz sırtını da yavaşça ovalayarak bebeğinizin gazını çıkarmasını kolaylaştırırsınız. Fakat bebeğinizin karnı tok olduğu için dolayısıyla midesi de dolu olur ve bu nedenle her an kusabileceği ihtimalini göz önünde tutarak omuzunuza bir ağız bezi koymanızda fayda var.

Bebek kucakta tekniği: Bebeğinizin yüzü dışarıya doğru bakacak biçimde kucağınıza oturtun ve bir elinizle bebeğinizin koltuk altını tutunuz. Bu sırada diğer elinizle hafifçe sırtına vurabilir ya da sırtını ovalayın. Bu yöntemde bebeğinizi rahatlamaya başlayacaktır.

Bebek Kolda tekniği: Bu yöntemi uygulayabilmek için ilk olarak bebeğinizi yüzükoyun pozisyonuna getiriniz. Bebeğinizin yüzü yere bakarken dikkat etmeniz gereken şey bebeğin başının boynunun ile göğünün üst kısmını bir elinizle desteklenmesidir. Sonrasında yine diğer elinizi kullanarak bebeğinizin sırtını ovalayabilir ya da hafifçe vurarak rahatlata bilirsiniz.

Bitkisel Çayların verilmesi: Bebeklerde gaz çıkartma yöntemlerini uyguladıktan sonra hala bebeğinizde gaz çıkarma sorunu yaşanıyorsa rezene çayı ve ya kimyon yağını kullanınız. Eczanelerde gaz çıkartmak için damlalarda bulunuyor. Fakat bu damlaları doktorunuza danışarak kullanmanız bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemli bir konudur. Tüm bu yöntemleri uyguladığınız halde hala bebeğiniz gazını çıkaramadıysa ve şiddetli ağrı nedeniyle acı acı ağlıyorsa başka bir sorun söz konusudur. Bu sebeple hemen doktorunuzu aramanız veya en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi öneriyoruz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*