Bebeklerin Yürümesine Yardımcı

Bebeklerin yürümesini sağlama, bebeklerin ilk adımları, bebeklerin yürümesine yardımcı olma

Her insan bebeklik çağından geçmektedir. Bu çağın bir insanın geri kalan yaşam kısmını etkilediği kilit noktaları bulunmaktadır. Bu kilit noktalardan bir tanesi ise yürümeye başlamadır. Bir bebek öncelikle oturmayı ve sonrasında oturur pozisyondan emekleme pozisyonuna geçmeyi keşfeder. Emekleme ile bedenine bağımsızlık kazandıran bebekler bir süre sonra tay tay durmayı öğrenir ve sonrasında da bir yerlere tutunup yürümeye başlarlar. Bazı çocuklar yürüteç yardımı almadan yürümeyi öğrense de genelde bebekler emeklemeye başladıktan sonra yürüteç ile yürümeyi öğrenmesi sağlanır. Bebeklerin yürümesini sağlama, bebeklerin ilk adımları, bebeklerin yürümesine yardımcı olma

Bebeklerin yürümesi için yürüteç desteği sağlama

Emeklemeyi öğrenen ve ayağa kalkmaya çalışan minik bir bebeğiniz varsa yürüteç satın alma zamanınız gelmiş demektir. Satın alacağınız yürütece koyacağınız bebeğiniz düşme tehlikesi olmadan ayaklarını hareket ettirmeyi ve kendini bir yerden başka bir yere götürmeyi öğrenecektir. Genelde yürütece koyulan bebekler önce geri geri yürümeyi öğrenir sonrasında ileri yürümeyi öğrenirler. Geriye adım atmak ileriye adım atmaktan daha kolay olduğundan bebeklerin ilk adımları genelde geriye doğrudur. Önce geri geri adım atan minikler bir süre sonra ileri doğru adım atmayı öğrenirler. Yürüteç kullandırdığınız bebeğinizi bazen yere oturtun. Yere oturtacağınız bebeğiniz ayağa kalkmayı isteyecektir. Böylece yürüteçsiz bir şekilde ayakta durmaya çalışacak ve hatta ilk adımını atmaya çalışacaktır. Çoğu zaman bebekler kanepelere ya da koltuklara tutunup ayağa kalkmayı denerler ve neredeyse hepsi de bunda başarılı olurlar.

Ellerinden tutup destek olun

Bebeğiniz yürüteç ile yürümeyi öğrendiyse ve artık oturduğu yerden tutunarak ayağa kalkabiliyorsa yürüme egzersizlerine başlayabilirsiniz. Ayakta durmayı öğrenmiş olan bebeğinizin arkasına geçin ve iki elinden tutup ileri doğru yürümesini sağlayın. Ellerinden tuttuğunuz için düşme tehlikesi çok az olacak olan bebeğiniz yavaş yavaş adım atmayı öğrenecektir. Bu egzersizleri günde birkaç defa yaparsanız çok kısa bir süre sonra kendi başına adım atmaya başladığını görebilirsiniz. Yürümeye yeni başlayan bebekler dengesini çok çabuk kaybeder ve düşerler. Bu nedenden dolayı evinizde bulunan sivri köşeli mobilyaların sivri kısımlarına plastik köşe ovalleştiricilerden takın. Köşe ovalleştiriciler bebeğinizin buralara başını çarpması halinde en az seviyede etkilenmesine yardımcı olacaktır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*