BENLER VE CİLT KANSERİ İLE İLGİSİ

cilt kanseri, benle ve cilt kanseri ilişkisi, cilt kanseri neden olur

Cilt kanserlerinin birkısmı benlerden ve diğer öncü cilt lezyonlarından gelişir. Bunun yanında bu bir zorunluluk olmayıp her üç cilt kanseri tipide sağlıklı gözüken bir cilt bölgesinde, öncesinde herhangi bir ben yada başka bir cilt lezyonu olmaksızın direk olarak cilt kanseri olarak da başlayabilir. Özellikle malign melanomların ve squamous hücreli cilt kanserlerinin birtakım öncü lezyonlar zemininde gelişmesi ise sıkça görülür ve bunların daha bu seviyede saptanıp, tedavileri gereklidir.cilt kanseri, benle ve cilt kanseri ilişkisi, cilt kanseri neden olur

 BENLER İLE İLGİLİ HURAFELER

BENE BIÇAK DEĞDİRİLMEZ Mİ?

Vücudun hiçbir alanında böyle bir onkolojik dönüşüm mekanızması yoktur ve unutulmamalı ki bu sadece bizim coğrafyamıza ait bir hurafedir. Halk tabiri ile bıçak değince ortaya çıkan, oluşumu veya üremesi hızlanan herhangi bir kanser türü yoktur. Bu tür düşünceler var olabilen kanser öncüsü lezyonların tedavilerinde gecikmeye, hatta kanser vakalarında çok önemli olan erken teşhis ve ivedilikle tedaviye başlanması gerekliliğine zarar vermektedir. Bilimsel olarak çok net olan ise hem kansere dönüşmüş olanının hemde öncü lezyonun tedavisi onun çıkarılmasıdır.

DOĞUŞTAN GELEN BENLER Mİ MASUMDUR YOKSA SONRADAN OLUŞANLAR MI?

Bir başka gurup hurafe ise ‘doğuştan olan benlerin masum olduğu’; bir başkası ise bunun tam tersi olan ‘sonradan ortaya çıkanların masum olduğudur’. Bilimsel gerçek ise bu tarz genellemelerin yanlış olduğudur. Örneğin doğuştan var olan bazı küçük benler masum olabildiği gibi, konjenital dev kıllı nevüslerde(doğuştan var olan üzeri kıllı büyük benler)  kanserleşme oranı %8-20 arasındadır. Yine sonradan oluşan bazı benler masum olabildiği gibi; ülkemizde 50 yaş üstü insanlarımızın baş-boyun bölgelerinde bir tarama yapıldığı zaman kanser öncüsü benleri ve diğer kanser öncüsü cilt lezyonlarını yüksek oranda görmekteyiz.

BEN  TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tüm cilt kanserlerinde erken tanı tedavideki ilk adım ve tedavinin başarısındaki en önemli faktördür. Özelliklede malign melanom tipinde erken teşhis çok daha önem arz etmektedir. Benler ve cilt kanseri öncüsü olabilen diğer cilt lezyonlarının tedavisinin önemi buradan gelmektedir.  Bir cilt kanserinden şüpheleniyorsak biyopsi şekli ‘eksizyonel biyopsi’ dediğimiz, lezyonun bir kısmının değil tamamının çıkarılması şeklinde olmalıdır. Eksizyonel biyopsi hasta açısından çok basit bir işlemdir. İnce bir iğne ile lokal anestezik madde cilt altına verildikten sonra tamamen ağrısız ve acısız olarak çıkarılır ve dikilir. Dakikalar süren bir işlemdir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*