Bölgesel Yağlanma Nedir, Neler Yapılabilir?

bölgesel yağlanma, bölgesel yağlanmaya çözüm

Bu yazımızda bölgesel yağlanmanın ne olduğu, bölgesel yağlanmaya karşı neler yapılabileceğine dair konulara değineceğiz. Öncelikle bölgesel yağlanma teriminin bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu söyleyelim. Çünkü bölgesel yağlanma denildiğinde sanki vücudun birçok kısmı zayıf olduğu halde, vücudun başka bir kısmında yağ depolanması gibi algılanmaktadır. Bu algı yanlış bir algıdır. Çünkü vücudun bazı bölgelerinde, vücudun diğer bölgelerine kıyasla daha çok yağ depolanması gayet normal bir durumdur. Örnek vermek gerekirse, göbek bölgesinde, kol gölgesine göre daha fazla yağ depolanır. Bunun sebebi, vücudun denge mekanizmasıdır. Vücut bir yandan kilo alırken bir yandan da dengenin bozulmaması için göbek, kalça ve basen gibi bölgelerde, vücudun diğer bölgelerine kıyasla daha fazla yağ depolanması normaldir.bölgesel yağlanma, bölgesel yağlanmaya çözüm

Ancak vücuttaki yağlanma durumu kişiden kişiye değişebilmektedir. Örnek olarak, bir erkeğin göbek çevresinde daha fazla yağ depolanırken, bir kadının kalça ve basen bölgesinde daha fazla yağ depolanmaktadır. Erkeklerde daha sık görülen bel bölgesindeki yağlanma elma tipi yağlanma olarak anılırken, kadınlarda görülen kalça bölgesindeki yağlanmaya da armut tipi yağlanma adı verilmektedir.

Genellikle erkeklerin bel bölgesinde 94 cm’yi geçen yağlanma artık tehlikeli sayılmaktadır. Kadınlarda ise bu ölçü 80 cm’dir. Bu yüzden bel çevresi sıklıkla ölçülmelidir ve gerektiği anda önlem alınmalıdır.

Bölgesel Yağlanmaya Karşı Ne Yapılabilir?

Öncelikle bölgesel yağlanma ile baş edebilmek için vakit kaybetmeden bir uzman gözetiminde diyet ve egzersiz programına başlamak gereklidir. Bu diyet uygulanırken elbette doktor ve diyetisyen en doğru yolu gösterecektir.

Ancak biz de burada genel olarak herkes için faydalı olabilecek birkaç ipucu verelim:

–          Öncelikle aşırı yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmak gereklidir.

–          Çok uzun süre aç kalmamak gereklidir. Çünkü çok uzun süre aç kalındığında, vücudun savunma mekanizması harekete geçer ve bir sonraki uzun sürecek açlıklar sırasında kullanılmak üzere yağ depolamaya başlar. Bu yüzden günlük yenilen toplam besin miktarı 5 veya 6’ya bölünerek aynı besin miktarını 5 veya 6 öğünde almak vücudu açlık yüzünden kilo almaktan koruyacaktır.

–          Bölgesel aşırı yağlanma hormonal bir bozukluğun habercisi de olabilir. Bu yüzden bel çevrenizde aşırı yağlanma varsa bir hormon testi yaptırabilirsiniz.

–          Diyetin yanı sıra mutlaka bir egzersiz programına başlanmalıdır. Çünkü düzenli olarak egzersiz yapmak hem yağları yakacağı gibi hem de daha sağlıklı bir vücuda kavuşmayı sağlar.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*