Botoks hakkında bilinmesi gerekenler

Botoks zehirler mi, Botoks nasıl uygulanıri Botoksun yan etkileri var mı

Botoks bakteri toksini ise bir insanı zehirler mi?

Botoksun toksin olduğu doğru. Toksin olmasını bir kenara bırakın, bizim tedavi için kullandığımız, tedavilerde bize yarar sağlayan ilaçların hepsinin ve yüksek dozlarda alındığında zehirleyici etkileri zaten vardır. Bu herkesçe bilinen gerçektir. Peki, bir ilaç yüksek dozlarda alındığında zehirleyici etkisi oluyor diye normal dozlarda kullanımından da vaz mı geçmemiz gerekiyor? Ya da hasta bu kullanımı red mi edilmeli? Elbette ki vaz geçmeyin! Bir ilaç doğru bir şekilde kullanılırsa yarar verirken, yanlış kullanılırsa zarar vermektedir. Bu basit kural, hemen hemen her ilaç için geçerlidir. Botoks için de aynıdır. Normal bir şekilde kullanıldığı takdirde zararları olmayan bir maddelerdendir. Bu nedenle, adının toksin olmasında dolayı sizde herhangi bir çekince oluşturmasın zehirleyici etkisi olacağına dair endişe olmaksızın gönül rahatlığıyla düşünmelisiniz.

Botoksun etki mekanizması!

Tüm vücut beyin tarafından kontrol edilmektedir. Herhangi bir hareketi yapmak istediğimizde beyinden çıkan hareket komutları, sinirler aracılığıyla kaslara iletir. Sinir tarafından uyarılan kas da harekete geçmektedir. Yine ter bezleri de sinir sisteminden çıkan komutlarla çalışıyorlar. Botoks, sinir uçlarında iletişimi sağlayan moleküllerin salgılanmasını durdurarak, sinirlerin, çalıştırdığı organlar ile arasındaki iletişimi kesmektedir. Bu durumda beyinden gelen komutlar sinirlerin çalıştırdığı organlara yani kaslara ya da ter bezlerine ulaşamamaktadır. O organın, yani kas ve ya ter bezlerinin çalışması engellenir.Botoks zehirler mi, Botoks nasıl uygulanıri Botoksun yan etkileri var mı

Botoksun kullanım alanları nelerdir?

Tıpta pek çok alanda, bu etki mekanizması sayesinde yararlanılmaktadır. Felç hastalarında kas kasılmalarını önlemede ve tik dediğimiz farkında olmadan yapılan mimik hareketlerinin tedavisinde aynı zamanda şaşılığın düzeltilmesinde kullanılmaktadır. Estetik cerrahlar ise çoğu zaman mimik kaslarının hareketlerine bağlı olarak belirginleşen dinamik yüz çizgilerini belirginliğini yok etmek için, aşırı terleme tedavisi için ve kas gerginliğine bağlı oluşan migren ağrılarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Botoksun zararları ile yan etkileri

Sağlık açısından hiçbir zararı bulunmuyor. Enjeksiyon anında hafif bir şişlik, kızarıklık ve belki anlık morarma olabiliyor. Bunların hepsi geçici olan şeyler o yüzden ciddiye almaya gerek yoktur.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*