Bu Yarışmaları Bilirseniz 90’ları Unutmadığınız Doğrudur

eski yarışmalar, çarkıfelek, 9lı yılların yarışmaları

Orta yaşlı ve yaşlı neslin şimdi izlediği, izlemekten zevk aldığı, unutulmaz programlara adlarını yazdığı, mevcut programlarla karşılaştırdığı ve küçük tozlu raflarda yürüdüğü yarışma programlarına bakmaya ne dersiniz?

Süper Aile

Bizi ‘100 kişiye sorduk, 10 popüler cevap aldık’ cümlesiyle tanıtan yarışma programı, 1992 yılında Erol Evgin’in sunumuyla hayatımıza girdi. Daha sonra ‘Aile Büyüklüğü’ ya da ‘Aileler Rekabet Ediyor’ olarak izlediğimiz aynı formatta yarışmalar Demet Akbağ, Çağla Şıkel-Emre Altuğ, Beyaz, Ufuk Özkan gibi ünlüleri sundu.eski yarışmalar, çarkıfelek, 9lı yılların yarışmaları

İner Misin Çıkar Mısın

Belki de ‘Türkiye’nin Got Talent’ yarışması tarzın ilkiydi. Geç Boran Kaya’nın ev sahipliğinde ATV’de yayınlanan bir programdı ve ses ve yetenek olarak iki farklı kategoride yarışanların kaderi alkışlarla belirlendi ve altındaki platform aldıkları alkışa göre yükseldi ve alçaltıldı. Şafak Sezer ve Hakan Yılmaz’ı ünlü yapan program da bu.

1 Kelime 1 İşlem

Bence yayınlandığı sırada bu programı izleyen kimse yoktu. Aile elinde kalem ve kağıt kullandık, istenilen şeyleri yapmaya çalışırdık. Karışık harflerden en uzun kelimeyi yaratmayı veya verilen rakamlarla minimum işlem yaparak sonuca ulaşmayı hedefleyen programda, bir uzman ekip olacak ve cevapları teyit edecektir.

Saklambaç

Şu anda hangi kanalı açtığımız bir evlilik programı var; Burada “Saklambaç” atalarıydı. “Öyle ki, adaylar arasındaki ekran bile oradan taşındı. Nurseli İdiz’in ev sahipliğinde, bir erkek, üç kadın veya bir kadın, üç erkek toplam 4 kişinin yarıştığı bir programdı. kendilerine uyan kişiyi sadece sordukları soruların cevapları karşılığında seçmeye çalışırlardı.

Şahane Pazar

Süheyl-Behzat Uygur kardeşlerle uyumlu bir yarışmadır. Pazar akşamları banyodan sonra takip edilen bir ritüeldi ve son yarışma programlarından bazılarına ilham verdi. Bilmiyorum, eşim Bilir’de oynanan “cam çizim oyunu” nun ilk oyununu, yanılmıyorsam gördüm. Bir de ‘balon yarışması’ vardı, patlardı, patlamasını beklerdik…

Turnike

Güner Ümit ile belirlenen bir yarışma programı oldu. İki takım herhangi bir konuda kelime bulmaya çalışıyordu. Kapalı kapılardan sonra izleyicilerin söyledikleri sözlerin cevaplar arasında olup olmadığını göstermek için “hostes kızları” ortaya çıktı. Programlarda, hostes kızlarını görmeye başladığımız ilk yer turnike yarışmasıydı.

Çarkıfelek

Mehmet Ali Erbil ile özdeşleşmesine rağmen daha sonra Tarık Tarcan ve Halit Kıvanç gibi ünlüleri sundu, ancak Mehmet Ali Erbil en çok sunum yaptı. “T of Manisa” gibi garip cümleler duyulsa da, bugün bile yayınlanarak televizyon dünyasında en uzun süren yarışma olarak hatırlanacak.

Gol Şov

Mehmet Ali Erbil tarafından yarışmacıların telefon tuşları ile gol atmaya çalıştıkları interaktif bir programdı. Simovic kalede idi.

7’den 77’ye – Adam Olacak Çocuk

Barış Manço’nun o dönemin çocuklarından yaklaşık 10 yıldır sunduğu programı hatırlamayan kimse olmadığını düşünüyorum. Hepimizin bir izi var. Yarışmayı hatırlarsak, kardeşimiz Abi 5-6 çocuğu sahneye aldı, sorular sordu ve şarkı söylettirdi. Soruları her zaman eğitici ve bilgilendirici olurdu. Umarım burası cennettir.

Evet-Hayır

Erkan Yolaç’ın yarışmacılara Mehter Mart’la gelip İzmir Yürüyüşü ile gittikleri, Evet ya da Hayır demeden soruları cevaplamaları gereken bir yarışma oldu. Ayrıca, emme gibi başını sallamak da yasaklandı. tulum – bu cümleyi ilk duyduğumuzda, Gülben Ergen’in bu yarışmaya çocukluğunda da katıldığını düşünüyorum.

Riziko

1994 yılında yayınlanan ve yarışmacıların yanıtı gördüğü Serhat Hacıpaşalıoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen bir bilgi yarışmasıydı ve amacı soruyu bulmaktı. Son bölümde tek bir soru sorulur ve her yarışmacı riske girdiği kadar puan kazanır. Bu biçimi Selçuk Metodunun sunduğu Büyük Risk programında tekrar izledik.

Şans Kapıyı Çalınca

Seray Sever ve Kayra Şenocak, bir hafta boyunca aile reislerine verilen oyunun çalışması sonucunda stüdyoda yer alan “kader anı” adlı son bölümle yarışmacı ailelerin büyük ödüller kazandığı bir yarışma programı oldu. Yarışmacıların yarış başkanını tüm aile üyeleriyle birlikte hazırlaması ve bu hazırlıkların amatör bir kamera ile görselleştirilmesi programa renk katan bölümlerdi.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*