Cinsel Problemler

Cinsel sorunlar bazında bakıldığında yalnızca yüzde birinin fiziksel faktörlere bağlı olduğu geri kalan kısmının tümüyle psikolojik nedenlerden kaynaklandığından bahsedilebilir. Bununla birlikte, cinsel problemler çözülemeyecek problemler değildir, fakat hastanın bir problemi olduğunu kabullenmesi gerekir ki, bu en önemli adımdır.

Her iki cinsiyet için de cinsel problemler yaşanabilmektedir. Cinsellikle ilgili yanlış bilgilendirmeler, yaşanan veya izlenen kötü deneyimler, aile ve toplum baskısı cinsellikle ilgili problemlerin temelini oluşturmaktadır. Kadınlara bakıldığında özellikle kültürel nedenlerden dolayı ve herhangi bir sorun olsa dahi cinsel hayatını devam ettirebildiği için bu sorunlarını eşine bile dile getirmeden kendi içinde yaşamaya eğilim göstermektedir. Bu nedenle, çoğu kadınlarda cinsel problemler rafa kaldırılarak cinsel hayat yalnızca eşinin cinsel ihtiyaçlarını karşılamaktan ibaret olmaktadır. Kadındaki bu durumu fark ederek çözümü için bir şeyler yapabilecek tek kişi eşidir. Kimi ailelerde erkeğin yumuşak ve hoş yaklaşımı, eşinin de cinsel hayatını keyifle yaşaması için eşine yardımcı olmasıyla bu sorun herhangi bir uzmana başvurmaksızın da çözülebilmektedir. Kimi eşler ise kadının bu sorunun farkında bile olmadan yaşamaya devam eder.cinsel sorunlar, cinsel problemler, cinsel yaşam sorunları

Erkeklerde Cinsel Problemler

Konu erkeklere geldiğinde erkeklerdeki sorun cinsel hayatı doğrudan etkilemektedir, çünkü erkekteki fonksiyonel bozukluk durumunda cinsel ilişki gerçekleşememektedir. Bu durum, erkekler üzerindeki toplum baskısı yüzünden de erkekler tarafından kolay kolay kabul edilmemektedir. Aslında erkeklerin yaşadığı sorunların birçoğu gerek yanlış deneyimlerinden gerekse toplumun ona verdiği cinsel ilişkiyi yöneten kişi olma sorumluluğunu gözünde büyüterek kendini baskı altında hissetmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun çözümü için öncelikle erkeklerde cinsel problemler de yaşanabileceği, bu denli performans kaygısının yaşanmamasının gerektiği, bu olayın bir güç göstergesi ya da erkeklik belirtisi olmadığının kabul edilmesi gerekir. Erkek böyle bir sorun yaşadığında kabullenmesi kadınlar kolay olmamakta ve uzun sürebilmektedir. Bu süreç boyunca eşine düşen ise onu daha da baskı altında hissettirmemek, sessiz kalarak sabırla eşinin bu durumu kendiliğinden kabullenmesini beklemek olacaktır. Üzerindeki baskıyı arttırmak onun bu sorunu kabullenmekten daha çok kaçmasına neden olarak işleri daha çok çıkmaza sokacaktır. Sonuç olarak, cinsel problemlere vücudun başka bölgelerinde yaşanabilecek rahatsızlıklar olarak bakılması ve sorun tek başına çözülemiyorsa mutlaka bir uzmana danışılması gerektiği söylenebilir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*