Cinsel Terapi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

cinsel terapi nedir, cinsel terapi kimler içindir, cinsel terapi ile neler çözülür

Cinsellik hakkındaki önyargılar ve hurafeler yüzünden pek çok sorun geri plana atılmakta hocalar ve muskalarla çözülmeye çalışılmaktadır. Çağımızın getirdiği bilinçlenme sayesinde yaşanılan sorunlar karşısında cinsel terapi hakkında bilgi edinilerek gereken tedavilerin yapılabilmesi açısından doktorlar tercih edilmeye başlanmıştır.cinsel terapi nedir, cinsel terapi kimler içindir, cinsel terapi ile neler çözülür

Soruna yol açan faktörler belirlendikten sonra çifte nefes alma gevşeme egzersizleri öğretilir. Kadın ya da erkekte bastırılmış duygular gözlenmişse tıbbi tedavinin yanısıra bireysel terapi birlikte uygulanır. Seanslarda öğretilen yeni bakış açılarını çiftlerin nasıl gerçek hayata aktaracağı gösterilerek çiftlere ödevler verilir. Bu sırada danışanlara sorunun nereden kaynaklandığı anlatılmaya çalışılır ancak bunun anlatılması kişinin bu sorunla karşılaştığında ne yapacağını bileceği anlamına gelmediğinden çeşitli egzersizlerle destek olunmaya sorunu nasıl çözebileceği konusunda yardım edilmeye çalışılır. Her doktor farklı olduğu gibi her hasta da farklı özellik ve yaşantılara sahiptir o nedenle cinsel terapi hakkında tek bir çeşit tedavi türünden bahsetmek mümkün değildir. Kişilerin yaşadığı problemlere göre doktorun da deneyimi yönünde kişiye özel geliştirilecek tekniklerle kişiler tedavi edilmeye çalışılır. Tedavi edilmek derken burada doktorun tedavisinden bahsedilmemektedir. Hasta sorununu öğrenir neden kaynaklı olduğunu anlar bu aşamada doktorun verdiği egzersiz deneyimleriyle nasıl baş edeceğini bir yerde kendisi öğrenir. Doktor öğrenme aşamasında destek olmuştur sorunu yaşayan kişi sorunu yaşadığında yalnızdır neler yapabileceği söylenir ancak ne yapacağı netleştirilmez birkaç seçenek içerisinden kendine uygun olanı seçerek sağlıklı yaşamına kavuşmaya çalışır.

Çağımızda yaşanan farklılıklar pek çok farklı sorunu da karşımıza çıkardığı gibi yaşanan stres evlilikte cinsel yaşantıyı da değişik yönlerde etkileyebilmekte çözümlenmeyen sorunlar giderek büyüyerek farklı yönlere savrulmakta hiç de istenmeyen sonuçları karşımıza çıkarmaktadır. Eğitimsizlik ve yetersiz bilgi eksikliğinden kaynaklanan sorunlarında görüşülebildiği çok uzun olmasa da birkaç seansta çözüme kavuşan sorunlar olduğu gibi gerçek anlamda sorunların olduğu kadın ve erkekte değişik tepkiler olarak ortaya çıkan disparoni (ağrılı ilişki) yahut cinsel istek bozuklukları gibi fiziksel etkenlerinde rol oynadığı türden rahatsızlıklarla daha derinden ilgilenilen yöntemde Cinsel terapi hakkında bilinmesi gerekenler danışana doktoru tarafından daha da net ve ayrıntılı bir biçimde anlatılmaktadır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*