Çocuk “Adam” Edilemez!

çocuk yetiştirme, çocuk nasıl yetiştirilir

Başlığın ilginçliğiyle makaleyi açıp okuduğunuzu hisseder gibiyim. Böyle ilginç bir başlık seçimimde ki ana neden durumun ne kadar vahim olduğunu fazla kelime harcamadan ön girişle anlatmak içindir.

Evet bir çocuk adam edilemez. Adamlığı görerek öğrenir!

Yapılan en büyük yanlışlardan biri çocukların kendiliğinden adam olmalarını beklemektir. Aile içerisinde adamlık rüzgarı esmiyor ise çocuktan adamlık beklemek ne de garip… Eğer ki aile de adamlık varsa zaten korkmaya gerek yok. Çocuk göre göre karakterine işleyecektir…çocuk yetiştirme, çocuk nasıl yetiştirilir

Ebeveynlerin yaptığı 4 hata;
Çocuğun beynine yüklenerek adam ettirmeye çalışmak
Korkutarak terbiye olacağını düşünerek hareket etmek
Eğitim verirken kaygılanmasını sağlamak
Hayatının her safhasına cezalandırmayı katmak. İstenilen bir şeyi yerine getirmesi için ödüllendirmek.
Bütün bunlara rağmen çocuk adam olmadı mı? Ebeveynlerin düşünceleri;
Kafa yok ki bu çocukta, kafa olsaydı adam olurdu. Bizlik bir şey yok. O kadar emek veriyoruz yok işte aynı tas aynı hamam.
Nerede hata yaptık bilemiyorum ki.
Dilimde tüy bitti, ağzım kurudu ama bana mısın demiyor!
Baba-maba olsam da şu çocuğu bana bırakma hanım! yoksa elimden bir kaza çıkacak!
Ben galiba anneliği beceremiyorum, öğretmenlerin işi ne kadar da zormuş.
Çocuklar boş kaset gibidirler. Ne verirseniz onu kaydeder ve uygularlar. Eğitimde yapılan bu denli hatalarla çocukların adam olması değil hayata meydan okuma isteyişi gözlenmektedir. Her çocuk adam olmayı, ahlak ve edep sahibi olmayı ailesinden öğrenir. Göndereceğiniz okullarda, kreşlerde öğretmenlerinden hiç bir şey öğrenememiş, tüm suç öğretmenlerde demeyin!

Çünkü çocuğun ilk okulu ailesidir. Ailesinden ana temeli alamadıysa okulda hiç bir temeli öğrenemez. Alt yapı sağlam olmayınca üzerine nasıl bina inşa edilir?

Kaygı, korku,ceza ve endişeyle yetişen çocuklar kendine olan güvenlerini kaybeder ve hiç bir zaman öz güven sahibi olamazlar. Daima hayata karşı bir isyan içerisindedirler. İçlerinde ki kızgınlığı, nefreti kusmaya hazır hale gelir ve iletişim hayatları başlamadan biter…

Bu durumdan memnunsanız eğer doğru bilinen yanlışları yapmaya devam edin…

Leave a comment

Your email address will not be published.


*