Çocuk terapisi eğitimi nedir?

çocuk terapisi eğitimi, çocuk terapisi yapımı, çocuklar için terapi yapımı

Çocuklar söz konusu olduğunda kendilerini rahatça ifade edebilecekleri ve doğal davranacakları ortam oyun ortamıdır. Çocuk terapisi eğitimi bunu temel alan ve oyunlar, oyuncaklar aracılığıyla çocukların ihtiyaçlarını ifade etmelerine yoğunlaşmış özel işlevlerden oluşmaktadır. Çocuklar için güvenilir bir ortam yaratan alanında uzman oyun terapistiyle çocukların istedikleri şekilde oynamaları için cesaretlendirilmektedir. Bu işlevle birlikte çocukların duygusal problemlerini ifade etmelerine yardımcı olacak çeşitli oyuncakları çocuklara sunmaktadır.çocuk terapisi eğitimi, çocuk terapisi yapımı, çocuklar için terapi yapımı

Çocuklar kum, sanat, hayal gücü gibi terapi eğitimleriyle çeşitli araçları kullanarak kendilerini daha iyi ifade şansı yakalamaktadır. Çocuk terapileri travmatik deneyimler yaşayan çocukların duygularına erişebilme imkanı sağlamaktadır. Çocukların karşılaştıkları bu durumlarla nasıl mücadele etmeleri gerektiği konusunda gerekli eğitimler sağlanmaktadır. Bu eğitimler sırasında en sık uygulanan teknik rol oyunlardır.

Yaşlara Göre Terapi Uygulamaları

Çocuklara uygulanan oyun terapilerinin yanı sıra yaş gruplarına göre farklı uygulamalar da uygulanmaktadır. Çocuk terapisi eğitimi sırasında 6 yaşından büyük çocuklar için konuşma yöntemleri de uygulanmaktadır. Uygulamalarda kullanılan materyaller arasında oyun evleri, kuklalar, minyatür tiyatrolar, kağıtlar, oyun hamurları ve renkli kalemler yer almaktadır.

Terapiler sırasında yaşanılan zor deneyim ve durumlar yeniden canlandırılarak ya da figür ve resimlerle ortaya konarak çocukların bu duyguları yeniden yaşamaları gözlemlenerek terapistler bu konu üzerinde çalışma şansı bulmaktadır. 5 yaşından büyük olan çocuklara psikoterapi temelli oyun terapileri, boşanma, anne ve baba ölümü, cinsel istismar gibi ağır deneyimlere maruz kalmış çocuklar için yardımcı olmaktadır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*