Çocuklara Cinsel Bilgi Nasıl ve Ne Zaman Verilmeli?

Cinsel yaşam ve çocuklar, çocuklara cinsel bilgi verme, çocuklara nasıl cinsel eğitim verilmeli

Birçok kişi cinselliğin sadece yetişkinler için olduğunu düşünmektedir. Halbuki hiç de öyle değildir. Çünkü cinsellik henüz anne karnındayken başlayan, ancka ismi sonradan koyulan bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre henüz anne karnında olan bebek dahi cinsel organlarından cinsel haz almaktadır. Kendi çocuğunuzda veya etrafınızdaki çocuklarda özellikle erkek çocuklarında pipiyle oynama durumuna denk gelmişsinizdir. Sorduğunuzda farkında dahi olmadıkları bir  eylemi yapan çocuklar aslında aldıkları hazzı tekrar yaşamak için sürekli cinsel organıyla oynamaktadır. Nitekim belirli bir yaşa gelinceye kadar neden bu organlarından böyle bir zevk aldıklarını bilmezler. Sadece zevk aldıkları için aynı hareketi tekrar etmeye devam ederler.Cinsel yaşam ve çocuklar, çocuklara cinsel bilgi verme, çocuklara nasıl cinsel eğitim verilmeli

Lafı uzatmadan özetleyecek olursak çocuklar da cinsel haz duyar ve bu sebepten dolayı cinsellik hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle ailenin çocuk ile cinsellik hakkında konuşması, çocuğun hem sağlıklı bir cinsel hayatının olmasını sağlar hem de istismardan korunmasına yardımcı olur. Cinsel organının kendine özel bir şey olduğunu ve kendinin istediği zaman elleyebileceğini ancak anne babası dahi olsa bazı özel durumlar dışında bu bölgeleri ellememesi gerektiğini öğrenen çocuk istismara yeltenen olur ise kendini koruyabilir. En kötü ihtimalle bir defa istismara uğradığında anne babasına konu hakkında bilgi verebilir ve kendini koruma altına alabilir. Peki; çocuklara nasıl cinsel bilgi verilmeli ve ne şekilde verilmeli?

Çocuklara öncelikle organları tanıtılmalıdır. Bu organların şuan ne işe yaradığı ve gelecekte ne gibi işlere yarayacağı açıkça aktarılmalıdır. Aynı zamanda bu organları ile oynamalarının normal olduğu, ancak sadece kendi başlarına olduklarında organları ile zaman geçirmeleri gerektiği aktarılmalıdır. Böylece çocuklar organlarını tanıyabilir ve mastürbasyonun kötü olmadığını anlayabilir. Mastürbasyon yapma, cinsel ilişki gibi durumların kötü bir şey değil bir ihtiyaç, normal bir şey olduğunu öğrenen çocuğun gelecekteki cinsel hayatı daha sağlam olacaktır. Çünkü doğru bilgiler ile cinsel kimliğinizi doğru bir şekilde benimseyecek ve çocuk cinsellikten korkmak yerine onu yaşamaya başlayacaktır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*