Çocuklara Nasıl Eğitim Verilir?

çocuk eğitimi, çocuklara eğitim vermek, çocuklar nasıl eğitilmeli

Çocuklara eğitim verirken çok dikkat etmemiz gerekiyor. Çocuklara hem yardımcı olmamız gerekiyor, fakat aynı zamanda kendisinin bir şeyler yapabileceğini gösterebilmemiz gerekiyor. Örneğin bir resim boyarken, çocukla beraber boyamamanız lazım. Öncelikle bırakıp çocuğun kendisi boyaması gerekiyor. Bu şekilde çocuğa hem renkleri öğretiyorsunuz, hem de tek başına boyama yapabileceğini gösteriyorsunuz. Çocuğa bir şeyler öğretmeye çalışırken, onları sıkmamanız gerekiyor. Herkes hatasından öğreniyor, doğru değil mi? Çocuklarda hata yapabiliyorlar, ama onların üstüne giderek yaptıklarının hata olduğu göstermemek gerekiyor. Yaptıkları hatalarından öğrenmelerini sağlamak gerekiyor.çocuk eğitimi, çocuklara eğitim vermek, çocuklar nasıl eğitilmeli

Çocuklara Verilen Eğitimde En Büyük Hatalar

Çocuklara eğitim evde verilmeye başlar ve daha sonra okulda eğitimi devam eder. Evde eğitim verilirken, yapılan en büyük hatalardan bir tanesi, onlara bir şey öğretmek yerine, sürekli faaliyetleri beraber yapmaktır. Çocuk annesine şurasını bu renkte boya, burasını bu renkte boya diyor, annesi boyuyor. Bu durumun tam tersi olması gerekiyor. Bir başka durum ise, çocuk hata yaptığında, anne biraz kızıyor, sonra anında canım kızım veya oğlum demeye devam ediyor ve hatta sana meyve suyu vereyim mi, çikolata yer misin canım deniyor. Burada önemli olan iki dakika kızdıktan sonra anında tekrar bir melek olup çocukları ödüllendirmek değil, çocuğa yaptığının yanlış olduğunu anlatmak gerekiyor.

Okulda Çocuklara Verilen Eğitim

Okuldaysa birçok şey tam tersi oluyor. Çocuk daha renkleri öğrenmemiş, öğretmen diyor ki, şurasını şu renkte boya veya burasını bu renkte boya. Çocuk kafasına göre renkler seçiyor boyuyor, çünkü renkleri bilmiyor, sonra çocuk hata yaptı oluyor. Çocuğa öğretmeden çocuk onu yapamaz. Bazı öğretmenler bazı çocuklara şefkatli, diğerlerine daha sert davranıyor, halbuki çocukların hepsine eşit davranmak zorundadır. Maalesef bazen çocuklara okulda eğitim verilmiyor, aksine ayrımcılık yapılıyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*