Çocuklarad Baş Ağrısı ve Tedavisi

çocuk baş ağrısı, çocuk baş ağrısı tedavisi, çocuklarda baş ağrısı oluşumu

Çoğu baş ağrısı çocuklukta teşhis edilemez. Çocuklar genellikle ebeveynleri ağrı kesici kullanmadığında veya bu tür baş ağrısı şikayetleri günlük hayatlarını etkilediğinde doktora sevk edilir.

Ailelerde genellikle “Herkesin baş ağrısı yok mu?” veya “Çalışmalarını veya günlük faaliyetlerini yapmamak için baş ağrısını bir bahane olarak kullanıyor.” Migrenler aslında erken yaşta başlar, ancak yetişkinler olarak teşhis edilir.çocuk baş ağrısı, çocuk baş ağrısı tedavisi, çocuklarda baş ağrısı oluşumu

Okul çağı çocuklarında baş ağrısı sıklığının% 5,9 ile% 82 arasında değiştiği görülmektedir. Tipik olarak, viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, çocukluk döneminde gelişen baş ağrılarının en yaygın nedeni olarak kabul edilir. Bu, bulaşıcı hastalıklardan kurtulma ile uzaklaşan bir baş ağrısıdır.

Çocukluk döneminde sık görülen baş ağrıları; birincil (birincil) gerilim tipi baş ağrısı ve migren olarak bilinir. Birincil (birincil) baş ağrılarında çocuklar genellikle ağrının kafatasının önünde olduğunu belirtirler. Aileler çocukluk döneminde başın arkasındaki baş ağrıları için mutlaka tıbbi yardım almalıdır.

Çocukluk çağı migreni yetişkin migrenden farklı mıdır?

Çocukların migrenleri yetişkinlere göre daha kısa ve daha başlangıçlıdır. Baş ağrısının çocuklukta lokalizasyonu genellikle alında iki taraflıdır. Ağrıya, zonklama veya basınç hissi, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ışık ve sesten rahatsızlık gibi semptomlar eşlik edebilir.

Bir çocuğun günlük hayatını etkileyecek kadar şiddetli bir baş ağrısı bazen kendini ifade edemeyen bir çocuğun odasına gidip uykuya dalmasına veya huzursuz olmasına neden olabilir. Çocuklarda migren ataklarının süresi iki saat veya daha az olabilir.

Okul çağında erkek çocuklarda migren daha yaygındır. Bununla birlikte, ergenlik döneminde hormonal değişikliklerin başlamasıyla birlikte, kızlarda migren sıklığı erkeklerinkini aşmaktadır.

Çocuklarda gerilim tipi baş ağrısı var mı?

Gerilim tipi baş ağrısı, çocukluk çağında sık görülen bir ağrı türüdür. Bu baş ağrısı ile çocuk iki taraflı baskı ve ağırlık hissi şeklinde ağrıdan şikayet eder. Migren kadar şiddetli olmayan ağrı genellikle bir çocuğun gün içindeki aktivitesini etkilemez.

Çocuklarda migren ağrısının tedavisi

Tekrarlayan (epizodik) gerilim tipi baş ağrısı olan çocuklar sıklıkla stresli durumlar yaşayabilir ve okula gitmekten kaçınabilir. Kronik (kronik) gerilim tipi baş ağrısı, stresli yaşam olayları, boşanma, okulda zorbalık (zorbalık), fiziksel istismar ve istismar olan çocuklar bir nörologla görüşmelidir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*