Cv Hazırlama Teknikleri Nelerdir?

cv hazırlama teknikleri, cv nasıl hazırlanır, cv hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler
  • Bir cv özgeçmişinizle beraber eğitim, iletişim bilgileri, iş tecrübesi ile nitelikler gibi bölümlerden oluşması gerekir. Cv esas olarak özgeçmişin daha detaylı versiyonunu ifade eder. Özgeçmiş bilgilerinize ilave olarak iş pozisyonundaki deneyiminiz ile daha önce çalıştığınız firmalar ve konumunuz, konuştuğunuz yabancı diller, bu işle ilgili özel eğitim ve sertifikalarınız, ödülleriniz gibi detaylar tarihleriyle birlikte cv’de yer alması gerekir. Bir cv’nin en can alıcı noktası iş deneyimi kısmıdır. Bu bölümde tüm iş tecrübenizi tarihleri ile belirtmeniz gerekiyor.
  • Cv’nizi oluştururken en önemli kısımların en önde yer alması cv’nin kolay okunabilmesi ve özelliklede diğer cv’ler arasında kaybolmaması için oldukça önem taşır. Cv’nin başına bu işi neden istediğinize ya da bu iştedaha önceki tecrübelerinizin neler olduğuna dair olarak iki satırlık bir giriş bölümü cv’yi okuyacak kişiler açısından oldukça büyük kolaylık sağlamaktadır.cv hazırlama teknikleri, cv nasıl hazırlanır, cv hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler
  • Kendinizle ilgili hangi özellikleri ön plana çıkarmak istiyorsanız sayfanın en üstüne bunları yazınız. Mesela, iyi bir okuldan mezunsanız ancak iş tecrübeniz yoksa öncelikle eğitim kısmını yazmalısınız. Tam tersi bir durumda ise iş deneyimi kategorisini sayfanın üst kısmına taşıyınız.
  • Sayfanın en üst kısmına mutlaka adınızı, telefon numaralarınızı, soyadınızı ve e-mail adresinizi yazınız. İletişim bilgileri uygun görüldüğü taktirde iş görüşmesine çağrılmanız gerektiğinde işverenin size ulaşmasını sağlanacaktır.
  • Cv hazırlama esnasında kullandığınız format ve font stilleri alanında tutarlı olamaya özen göstermelisiniz. Yazı fontu seçerken süslü ve ya okunması zor fontlar yerine daha sade olan Times New Roman, Arial ve ya Verdana gibi fontları kullanmalısınız. Cv bölümleri başlıklarının da daha büyük ile kalın fontlar kullanarak aranılan bilgiye daha kolay ulaşılmasını sağlayacaktır. Yazınızda tutarlılık olması çok önemli bir konudur. Mesela, cv’nizdeki tarihlerden birini italik olarak yazarsanız tüm tarihleri italik olarak yazılmalıdır.
  • Eğitim geçmişinizi, iş tecrübenizi ile diğer niteliklerinizi yazarken listeler kullanmalısınız.
  • Genel olarak bir cv hazırlayıp tüm iş başvurularını aynı cv ile yapmak yerine her iş için cv’nizi düzenlemeniz ve ya o işle ilgili özelliklerinizi ön plana çıkarmanız iş görüşmesine çağrıldığınızda da yararınıza olur.
  • Cv’nizi yazmayı tamamladıktan sonra ise; imla hatalarını, devrik cümleleri ve noktalama işaretlerini düzeltmek için en az iki defa okuyunuz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*