Diş teli fiyatları ne kadar?

diş teli fiyatı, diş teli fiyatı ne kadar, diş telleri fiyatı ne kadar

Diş teli fiyatı, ortodontistin yapacağı muayene sonucu elde ettiği bulgular ve seçtiğiniz tedavi yöntemine göre değişir. Ortodontist ilk olarak gerekli röntgen ve diş taramasını yapar. Bunun ardından tedavinin yöntemi hakkına ortak bir karar alınır. Bu sekilde hem diş teli fiyatı hem de tedavinin süreci belirlenmiş olur. Ortodonti tedavisi zorunlu bir tedavi olduğu için size verilen fiyatlarda gerekli taksitlendirmeler yapılır. Ödemenizin kolaylaştırılması için ortodontistiniz elinden geleni yapacaktır.diş teli fiyatı, diş teli fiyatı ne kadar, diş telleri fiyatı ne kadar

Bazı polikliniklerde ortodonti tedavisinin fiyatının 1000-1500 TL olduğu belirtilmiştir. Bu bilgilerinin doğrulunun araştırılması gerekmektedir zira bu maliyet ortalamanın oldukça altındadır. Diş teli fiyatı tedavinin yapıldığı il ve ilçelere göre değişkenlik gösterir. Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından hazırlanan fiyat listesi her sene düzenli olarak yenilenir. Bu fiyat listesini birliğin internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Devlet Hastaneleri 8 yaşından küçüklere diş teli uygulaması yapmaz. 18 yaşından büyükler ise normal ücrete tabii tutulur ve SGK’dan yararlanamazlar 8-18 yaş arasındakiler ise 1000 TL civarı bir ücretle bu tedaviden yararlanabilirler fakat devlet hastanelerin süreçlerinde çok büyük sıkıntılar vardır. Randevu almak istediğiniz zaman size 5-10 yıl sonrasına randevu vermektedirler. Bu sebepler randevu zamanınız geldiği zaman 18 yaşını geçmiş olursanız tekrar yüksek maliyetler ödemek zorunda kalırsınız. Ödeyemediğiniz takdirde  ise geçen zaman sürecinde dişlerinizin sağlığı kötüye gidebilir ve bu durumdan maalesef siz zararlı çıkarsınız. Sağlık Bakanlığının bu konudan yeniden düzenlemeler yapması gerektiği söylenmektedir.

Diş teli fiyatı oldukça değişkendir, Ortalama olarak 3.000- 8.000 TL olarak söylenebilir. Uzun bir süreçtir fakat hekiminiz size uygunluğunuza göre belirli periyodik sürelerde muayene zamanı vereceği için hiçbir zorluk çekmezsiniz. Bu fiyatların bu denli değişken olmasının sebebi çeşitli tedavi yöntemlerinin olması ve tedavi için gereken malzemelerin ücretlerinin farklı olmasıdır. Örneğin şeffaf diş teli maliyeti metal diş teli maliyetine göre 2 kat fazladır. Metal diş tellerinde metal braket kullanılırken şeffaf diş tellerinde ise uzay teknolojisi ürünü cam maddeler kullanılır. Estetik açıdan yüksek kaygılar taşıyan kişiler bunu tercih eder.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*