Doğum Nasıl Gerçekleşir?

doğum nasıl olur, doğum türleri, çocuk doğurmak

Doğumun nasıl olacağını belirleyen birçok faktör vardır.Örneğin bebeğin anne karnında duruş şekli , bebeğin kilosu,  plasentanın ( eşi ) yerleşimi, annenin tıbbi durumu doğum  şeklini  belirler. Eğer tıbbi bir engel yoksa vaginal  doğum her zaman  tercih edilir. Doğum sancıları  özellikle  anneleri ürkütmektedir. Bir çok yerde uygulamaya sokulan  ağrısız (epidural) doğum sayesinde anneler doğum sancılarını hissetmeden  bebeklerini doğurabilmektedir.doğum nasıl olur, doğum türleri, çocuk doğurmak

 Doğum eylemi üç evreden oluşmaktadır:

1.Düzenli rahim kasılmaları ile rahim ağzının  açılması

2.Bebeğin doğuşu

3.Plasenta(eş)  ve diğer gebeliğe ait yapıların  doğuşu ve rahmin boşalması

Vaginal doğumun sorunsuz gerçekleşmesi   için 3  faktörün birbiri ile uyumlu olması gereklidir:Rahim kasılmaları ( güçler ) –bebek ( yolcu ) –rahim yolu ( kemik çatı )

Vaginal doğumda  rahim  kasları düzenli aralıklarla  kasılırlar. Bu kasılmalar karşısında rahim ağzı açılmalıdır. Rahim ağzı açıldıktan sonra devam eden kasılmalar bebeği rahim dışına itecektir. Bu itmenin olabilmesi  için bebek uygun pozisyonda olmalı ve  önünde bir engel bulunmamalıdır. Örneğin bebeğin yan ya da oblik durduğu durumlarda bu yolu  geçmesi mümkün değildir. Böyle bir durum varlığında vaginal  doğum gerçekleşemeyecek, eğer zamanında fark edilip sezaryene karar verilmez ise anne ve bebeğin hayatı tehlikeye girebilecektir.

Doğumun yaklaşması adetten belli olacaktır. Adetiniz düzensiz olmaya başlıyacaktır . Bu tıkacın amacı bebeği dış etkenlere karşı korumaktır. Doğum sırasında akıntı ile bir sıvı dışarı salınır. Yine doğumun  belirtilerinden biri de düzensiz rahim kasılmalarıdır. Kişi bu kasılmaları  bel ve kasık ağrısı  olarak algılar. Yalancı doğum sancıları adı da verilen bu kasılmalar istirahat ile geçer ve sıklık ile şiddeti zamanla artmaz. Suyun gelmesi doğumun bir diğer belirtisidir. Genelde bebeğin suyu geldikten sonra  24 saat içinde eylem başlar.

Doğum eyleminde en uzun süreç rahim ağzının  açıldığı evredir. Özellikle  bu evre ilk gebeliklerde  12-16 saat kadar sürebilir. Bu sürenin sonunda rahim ağzı  tam olarak açılır ve yaklaşık bir saat içinde doğum gerçekleşir. Sonrasında 30 dakika içinde  plasenta doğar. Doğum esnasında  bebeğin çıkışını kolaylaştırmak amaçlı  perine cildine kesi ( epizyotomi) yapılır.Doğum işlemi bittiğinde  kesi yeri  dikilir. Bölgenin  kanlanması çok iyi olduğundan  dikişler kısa sürede iyileşir.Epizyotomide  amaç  annenin genital bölgesinde  istenmeyen yırtıkları önlemektir. Çünkü bölgedeki  zorlanma ve düzensiz  yırtıklar ileride rahim sarkması ve idrar tutamama gibi sorunları beraberinde getirecektir

Leave a comment

Your email address will not be published.


*