Doğumdan Sonra En İyi Karın Egzersizleri!

doğum sonrası egzersizleri, doğum sonrası karın egzersizleri, doğumdan sonraki karın egzersizleri

Karın Sıkıştırma

Karın bölgesinde bulunan kasları güçlendirmenin en iyi yöntemlerden biri de sıkıştırma etkisi yapan karın egzersizleri olduğu bilinmelidir. Bu egzersizi yapmak için yere sırt üstü yatınız. Dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı düz bir şekilde yere basın, ayaklarınızı kalçanızdan bir miktar uzakta tutunuz. Ellerinizi destek için başınızın arkasına koymalısınız. Daha sonra ellerinizi ve omuzlarınızı yerden kaldırabildiğiniz kadar yükseğe kaldırılmalı. Karın kaslarınızı içe doğru çekin ve o pozisyonda beş saniye kadar bir süre bekleyin ve normal pozisyonunuza geri dönünüz. Rahat hissettiğiniz sürece bu egzersizi yapmaya devam edilmelidir.doğum sonrası egzersizleri, doğum sonrası karın egzersizleri, doğumdan sonraki karın egzersizleri

Pelvik Eğilme

Bu hamilelik egzersizini yapmak için yukarıdaki egzersizi yaparken aldığınız pozisyonla aynı pozisyonu almalısınız, tek fark ise bu sefer elleriniz başınızın arkasında değil de karnınızda olmalıdır. Uygun pozisyonu aldığınız zaman, sırtınız yere dik şekle gelene kadar sırt kıvrımınızı itiniz. Bu işlemi yaparken karnınızdaki ve kalçanızdaki kasları sıkmayı ihmal etmeyin. Bu pozisyonda yaklaşık 5 saniye kadar kalın ve sonra normal pozisyonunuza geri dönünüz. Bu egzersizi on set halinde yapınız.

Çapraz Sıkıştırma

Bu hamilelik sonrası egzersizi yalnızca hamilelik sırasında karın bölgenizde biriken yağlardan kurtulmanızı değil aynı zamanda daha fazlasından da kurtulmanızı sağlayan bir egzersizlerdendir. Bu egzersizi yapmak için sırt üstü yatarak dizlerinizi bükmeli ve ayaklarınızı düz bir şekilde yere basarak ellerinizi de dirsekler dışarı çıkık kalacak şekilde başınızın arkasında birleştiriniz. Daha sonra ellerinizi ve omuzlarınızı yerden kaldırın. Bu sırada vücudunuzu bir yana döndürerek sol dirseğinizi sağ dizinize ve ya sağ dirseğinizi sol dizinize değdiriniz. Ardından başlangıç pozisyonuna geri dönmelisiniz. Bu egzersizi çift taraflı biçimde on set halinde yapın ve rahat hissettiğiniz sürece yani setleri yapmanız kolaylaştıkça set sayısını artırmalısınız.

Makas Vuruşları

Bu egzersizi yapmak için ise, sırt üstü bir şekilde yere yatınız. İki elinizi de kalçanızın altında tutmalısınız. Şimdi ise sırtınızı ve üst kısmınızı yere bastırarak, sol bacağınızı yerden yaklaşık olarak bir ayak boyu yüksekliğe kaldırınız. Yavaşça sol bacağınızı yere geri koyun, bu işlemle aynı anda sağ bacağınızı aynı yüksekliğe kadar kaldırılmalıdır. Bu egzersizi sağ ve sol bacağınızı sırayla kaldırarak yapmaya devam ediniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*