Drone Nedir?

Drone ile video kaydı, Drone kullanımı nasıldır, Drone ne işe yarar

Drone İngilizce de erkek arı anlamına gelir. Ama günümüzde herkes insansız hava aracı manasında kullanmaktadır. Drone’lar her ne kadar ilk başta  askeri amaçla üretilmiş olsalar da günümüz de her yaştan kişinin  gerek iş gerekse keyif için kullandığı bir çeşit oyuncağa dönüşmüştür. 2000 li yıllarda çocukların kullandıkları uzaktan kumandalı arabanın daha gelişmiş bir versiyonu. Ama büyük bir farkla drone’lar arabalar gibi yerde değil havada hareket ediyorlar.Drone  ile video kaydı, Drone kullanımı nasıldır, Drone ne işe yarar

Drone’lar Nasıl Kullanılır?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki drone’da tıpkı otomobil gibi plakası olmadan trafiğe çıkamaz. Açıklayalım; satın almış olduğunuz drone’nunuzu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne başvurarak,  İnsansız hava aracı kayıt sistemine kaydınızı yaptırıp plakanızı alıyorsunuz. Peki, bu plakayı aldıktan sonra drone’nunuzu istediğiniz gibi kullanabilir misiniz? Elbette hayır. Eğer insanların kalabalık olduğu yerlerde, askeri bölgelerin yakınlarında veya havaalanı çevresinde, önemli lojistik bölgelerde çekim yapacaksanız öncesinde mutlaka izin almalısınız. Drone’nunuzu kullanmaya başlamadan önce mutlaka kullanma kılavuzunu okuyun ve bununla alakalı birkaç video izleyin. Bu işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. En önemli konu aracı kontrol etmektir. Tüm güç ile kaldırmanız isabetli olacaktır. Zira yatay eksende hareket edip bir yere çarpması olasıdır. Cihazı hareket ettirmeden kalibrasyon ayarını mutlaka yapmanız gerekir. Yanlış kalibre araçta durduk yere sağa veya sola kaymaya sebep olur. Bu da kamera da çirkin görüntülere yol açar.

Hangi Alanlarda Drone Kullanıyoruz?

Elbette ilk üretim amacı olan askeriye de kullanılmakta, bunun yanında geniş bir sivil kullanım alanı mevcuttur. Drone kullanılan alanlar şu şekilde sıralanabilirler.

  • Gazetecilik ve TV haberciliği

Drone’lar profesyonel kameraların çekim yapamayacağı pek çok yerde belirli bir süreye kadar video veya fotoğraf çekimi yaparak TV ve Gazetecilik alanına büyük bir katkı sağlamıştır.

  • Spor

Ekstrem ve doğa sporlarının kayda alınabilmesinde drone’lar büyük katkı sağlamışlardır. Bu tür yarışmaların izlenme oranını ve keyfini arttırmışlardır.

  • Kargo

Kargo sektöründe dünya devlerinden olan Amazon’un çektiği videoda ki gibi  -yasalar çerçevesinde onay alırsa ve gerçek olursa- gelecek yıllarda kargolarımız evimize bu cihazlarla gelebilir. Son olarak ta yakın zamanda Formula 1 yarışları gibi drone yarışları da yapılırsa hiç şaşırmayın. Katılımcısının ve izleyicisinin çok olacağını tahmin etmek hayalci bir yaklaşım olmaz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*