El Ve Ayak Morarmalarının Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

El Ve Ayak Morarmalarının Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

El ve ayakta morarma şikâyetleri vücudun uç kısımlarında ortaya çıkan renk değiştirme halidir. Bu morarmalar mevsimsel etkilerle gerçekleşebileceği gibi Raynaud hastalığının habercisi de olabilir. Raynaud hastalığı soğuk veya başka bir uyaran sebebi ile el ve ayak morarması olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu hastalık damarların kasılması ve spazmı sonucunda el ve ayak renginin değişmesi ve soğuması durumudur.

Reynaud hastalığının teşhis edimesi;

Bu hastalığa sahip olan kişiler soğuğa duyarlıdır. Hastalığın ilk evrelerinde dış etkiler sebebiyle sadece renk değişikleri yaşanırken ilerleyen dönemlerde bu bölgelerde yaralar görünebilmektedir. El ve ayakta morarma nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Basite alınacak bir konu değildir. Erken teşhis önemlidir. Erken teşhis konulması halinde henüz yaralar oluşmadan önlemler alınarak hastalığın seyri değiştirilebilmektedir.

Hastaların alması gereken önlemler;

El ve ayakta morarma hastalığına sahip kişiler hayatlarını boyunca kendilerini korumak zorundadır. El morarması yaşamamak adına kış aylarında veya soğuk suyla temas edileceği zamanlarda eldiven kullanılmalıdır. Ayak morarması yaşayan kişiler ise kalın çoraplar giyerek soğuktan korunmalıdır.

El ve ayakta morarma nedeni tespit edildikten sonra hastalığın ilerlememesi için önlemler alınmalıdır. Bu kişilerin Raynaud hastası olduğunun tespit edilmesi halinde sigara kullanıyorlarsa acilen bırakmaları, hatta içilen ortamlarda dahi bulunmamaları gerekmektedir. Hastalığın en önemli tetikleyicilerinden bir tanesi de strestir. Stresten uzak bir yaşam ayak ve el morarması yaşayan kişilerin hastalığını en az seviyede tutulmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu hastalar başka rahatsızlıkları nedeniyle kullanacakları ilaçlar konusunda mutlaka doktorlara danışmalıdır.

Tedavi yöntemleri;

Hastalığın tedavisi ilaç yöntemi ile veya gerektirmesi halinde cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Cerrahi yöntemlerde yapılan müdahaleler estetik kesi yöntemi ile uygulandığından bölgede herhangi bir iz bırakılmadan operasyon tamamlanmaktadır. Hastaların operasyonlardan sonra memnun oldukları ve şikayetlerinin bittiği gözlenmiştir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*