Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Nedir?

endokrinoloji hastalıkları, metabolizma hastalıkları, metabolizma hastalığı nedir

Vücudun sağlıklı işleyişinde önemli rol oynayan metabolizma, bazı nedenlerle bozulabilir. Vücut fonksiyonlarında öncü rol oynayan hormonların salgılanmasında sorun yaşanması durumunda vücut fonksiyonlarına müdahale eder veya işlev bozukluğu başlar. Vitamin ve mineral eksikliğinin yanı sıra diyabet, cinsel hastalıklar, obezite ve guatr gibi birçok hastalık da birbiriyle yakından ilişkili endokrinolojik hastalıklar ve metabolik hastalıklar grubuna girmektedir. Kalıtsal nedenlerle oluşan yağ, karbonhidrat ve protein metabolizmasının doğuştan gelen hastalıkları farklı şekillerde tedavi edilebilir. Metabolik hastalıklar hormon testleri, kan testleri, radyolojik görüntüleme ve diğer tanı testleri ile teşhis edilir.endokrinoloji hastalıkları, metabolizma hastalıkları, metabolizma hastalığı nedir

Endokrinoloji ve metabolik hastalıklar;

Yüksek tansiyon (hipertansiyon)… Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan hipertansiyon en sık görülen hastalıklardan biri haline geldi. Endokrin hastalıkları ve metabolik bozuklukların diyabet ve hipertansiyonun en önemli nedenleri olduğu söylenmektedir. Kan basıncını kontrol etmek için prosedürler kullanılır. Ayrıca, kişilerin antihipertansif ilaçlar ve tuzsuz diyetler almaları gerekebilir.

Yeme Bozuklukları… En sık görülen yeme bozuklukları bulimia nervoza ve anoreksiya nervozadır. Beden algısındaki bozulmanın neden olduğu bu tür hastalıklara ruhsal bozukluklar da denir. Hızlı kilo vermek isteyenlerde ishal ve istemli kusma gibi davranışlar sonucunda hormonlarda kalıcı hasar meydana gelebilir. Bu nedenle endokrinoloji başta olmak üzere farklı alanlardan doktorlarla koordineli tedavi uygulanmaktadır.

Obezite… Vücut kitle indeksi %30’un üzerinde olan kişiler obez olarak kabul edilir. Kısacası vücuttaki yağ oranı normalden fazla diyebiliriz. Son yıllarda dünyada oldukça yaygın hale gelen obezite, metabolik hastalıkları tetikleme sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Obezite bozukluğu; Adrenal bezler, tiroid bezleri, yumurtalıklar ve hipofiz bezi gibi çeşitli temellere dayanabilir. Mide küçültme ve tüp mide ameliyatı gibi alternatif ameliyatlar tercih edilebilir.

İnsülin direnci için koşullar… Bu, kanda yeterli insülin bulunmasına rağmen vücudun tepki vermemesi durumudur. Hiperglisemi oluşur ve bunun sonucunda kandaki insülin seviyesinde bir artış olur. Bu hastalığın tedavisinde endokrin uzmanları tarafından düzenlenen ilaç kullanılır. Bazı ilaçlarla endokrin uzmanları tarafından tedaviye ek olarak, ikincil problemler için ek tedavi gerekebilir.

Diyabet (Diyabet) Hastalığı… Pankreasın yetersiz insülin hormonu üretmesi sonucu ortaya çıkan bu hastalık, diğer bir seçenek olarak üretilen insülin hormonunun yeterli düzeyde algılanamaması nedeniyle kan şekerinde yükselme şeklinde kendini gösterir. hücre. İnsülin hormonu enjeksiyonları ve diyabet, özel olarak üretilmiş bir takım ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu tedavilerin amacı normal kan şekeri seviyelerini korumaktır.

Hipofiz bezi sorunları… Hipofiz bezi büyüme hormonu olarak da bilinir. Hipofiz yetmezliği veya tümör oluşumu gibi durumlarda büyüme geriliği, cücelik, akromegali gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Tıbbi tedaviye ek olarak, gerekirse cerrahi müdahaleler de kullanılabilir. İlk seçenek hipofiz bezinin kontrolüdür.

Kısırlık… Bu, bir çiftin istekleri dışında çocuk sahibi olamamasıdır. Erkeklerde düşük sperm sayısı, kanal tıkanıklığı, hormonlar, genetik hastalıklar, varikosel olabilir. Kadınlarda kısırlık, düzenli adet dönemleri, yumurta depolamasının azalması, erken menopoz gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Kısırlık genellikle ilaç tedavisi şeklinde reçete edilir. Ancak gerekli görülürse tüp bebek, aşı gibi yöntemler uygulanarak daha iyi hale getirilebilir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*