Ergen Çocuklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimi çocuk ergenliği normal şekilde geçirip tamamlasa da kimi çocuk ergenlik döneminde baş edilemez, asi tavırlar sergilemektedir. Maalesef ergenliği olumsuz olarak geçiren çocukların sayısı, normal geçirenlere oranla çok daha fazladır. Ergen çocuklar hem kendilerine hem de ailelerine kendilerini bir türlü beğendiremezler. Ergen çocukların mutsuz, aykırı, asi olmaları kendilerinden daha çok anne ve babasını etkilemektedir. Anne ve babalar genel olarak hızlı değişimler yaşayan çocukların değişimini ne fizyolojik ne de duygusal olarak bir türlü anlayamazlar. Çocuklarının saçlarını boyatmak istemeleri, küpe takma istekleri, makyaj istekleri ya da bunlara benzer birçok isteğe anlam veremeyen anne ve babalar ne yapacaklarını şaşırmaktadırlar.

Ergen Çocuğun Hisleri

Ergenlik dönemlerinin en başında çocuk da kendisinde yaşanan hem fizyolojik hem de psikolojik değişimine anlam veremezler. Kendilerine anlam veremedikleri zamanlarda anne ve babaların çocuklarına anlam verebilmeleri hiç beklenmemektedir. Ergen çocukların duyguları çok hızlı şekilde değişmektedir. Aynı konuya bugün gülerek tepki verirken, yarın söz konusu konuya öfke ile yanıt verebilir. Bu nedenle anne ve babalar ne şekilde çocuklarına davranacaklarına karar veremezler. Ergen çocuklar dış görünüşlerine çok önem verirler ve zevkleri değişir. Vücutlarına bir takım değişiklikler yapmak isterler. Ergenliğin sonunda ise kendi benlikleri ile ilgili soru işaretleri ile karşılaşırlar. Ben ne olacağım, ben kimim gibi soruları kendilerine oldukça fazla yöneltirler.ergenlik zamanında çocuklarda dikkat edilmesi gerekenler, ergenlikteki çocuklarda dikkat edilmesi gerekenler, ergenlik dönemindeki çocuklarda neler önemlidir

Ergenlik döneminde aileye düşen görevler neler olabilir?

Ergenlik zamanında çocuklar için oldukça zorlu bir süreçtir. Bu süreçte de anne ve babaya çok fazla görev düşmektedir. Anne ve babalar çocuklarına verdikleri değeri, sevgiyi ve saygıyı bu dönemde çok daha fazla göstermelidir. Böyle davranıldığında çocuk kendine olan güvenini hiçbir zaman kaybetmemektedir. Eğer bunun tam tersi davranılırsa çocuk kendini ispatlama gereği duyacaktır. Kendini ispatlamaya çalışan çocuklar da genel olarak kötü tecrübeler edinmektedirler. Ergenlik döneminde yaşanan her tecrübe çocuğun kişiliğini oluşturmaktadır. Ergenlik döneminde yaşanacak kötü tecrübeler kişilik oluşumu olumsuz etkiler. Çocuğun genlik ve yetişkinlik dönemleri de ergenlik döneminde yaşadığı olumlu ya da olumsuz her türlü davranıştan etkilenmektedir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*