Evcil hayvanlarıma nasıl bakarım?

evcil hayvan bakımı, evcil hayvan nasıl bakılır, evcil hayvanlarda dikkat edilmesi gerekenler

Her evcil hayvan sahibinin amacı ve amacı, evcil hayvanlarının yaşam kalitesini yükseltmek ve onlara uzun süreli dostluk ve arkadaşlık sağlamaktır. Peki evcil hayvanlarınızın yaşam kalitesini artıracak bilinçli bakım yapmak için ne yapılmalı?evcil hayvan bakımı, evcil hayvan nasıl bakılır, evcil hayvanlarda dikkat edilmesi gerekenler

Veterinerinizi düzenli olarak görün

Evcil hayvanınızı satın aldıktan sonra en kısa sürede veterinere götürün. İnsanlar gibi, evcil hayvanların da sorunları ciddi hale gelmeden önce belirlemek için düzenli kontrollere ihtiyacı vardır. Sıklığı tartışmak ve evcil hayvanınızın beslenme ve tıbbi ihtiyaçlarını planlamak için ilk kontrol ziyaretinizi yapın.

Bir aşı planı yapın. Evcil hayvan bakımının en hassas yönlerinden biri aşılamadır. Bu, evde yaşayan tüm insanlar için olduğu kadar evcil hayvanınızın sağlığı için de çok önemlidir. Aşı sayesinde bağışıklık sistemi güçlendirilir ve size verilen zarar en aza indirilir. Aynı zamanda doğal bir ortamda değil de evde bakıldığında sizi birçok riskli durumdan korur. Evcil hayvanınız hastalanırsa, veterinerinize danışın ve hangi semptomları aramanız gerektiğini yazın. Acil bir durumda veterinerinizle iletişim kurmak için her zaman bir telefon numarası alın.

Ayrılmayla ilgili ayrıntıları öğrenin

Evcil hayvan sahibi olmanın bazı genel kuralları olsa da, tüm türler ve hayvanlar bireyseldir ve uygun adaptasyon gerektirir. Benzer evcil hayvanları olan arkadaşlarınıza sorun, kitaplara göz atın ve cinsleri veya cinsleri hakkında güvenilir kaynaklar için İnternet’i kontrol edin. Evcil hayvanınızı eve getirirken genel yerleşim kuralları konusunda esnek olmaya çalışın. Ayrıca evcil hayvanların doğasına bağlı olarak farklı istek ve ihtiyaçları olacağını unutmayın.

En uygun yiyeceği kullandığınızdan emin olun.

Ucuz ve hazır ürünler her zaman kullanışlı olmayabilir. Kendi yediğiniz yiyecekleri hayvanlara yedirmeyin. Verdiğiniz hiçbir şey onlar için besleyici bir gıda olmayacak; çünkü sağlığımız için iyi olan besinler, evcil hayvanlara zarar verebilecek mineraller ve elementler içerir. Veterinerinize iyi besin kaynakları ve porsiyon boyutları hakkında danışın. Unutulmamalıdır ki evcil hayvanlara mama veya yem verildiğinden bu yemler hayvanların ihtiyaç duyduğu besin değerlerinin büyük bir kısmını barındırmaktadır. İhtiyaç duyduğu besinleri ihtiyaç duyduğu miktarlarda alan ev arkadaşınız daha sağlıklı ve daha uzun yaşayacaktır.

Sevgi ve ilgi göstermekte cömert olun.

Hayvanlar, insanlara çok benzeyen sosyal yaratıklardır ve onlarla ilgilenmek ve onlarla oynamak için zamana ihtiyacınız vardır. Evcil hayvanın gerektiği kadar dolaştığından emin olmalısınız; Hayvan ne kadar büyük olursa, o kadar fazla alana ihtiyaç duyulacağını unutmayın.

Evcil hayvanınız için oyuncaklar ve oyun setleri satın alın.

Onu motive etmek ve iyi alışkanlıklar geliştirmek için evcil hayvanınızı iyi davranışları için ödüllendirmeyi unutmayın.

Düzenli bir temizlik programı yapın

Düzenli olarak temizlik yapmaya özen göstermeniz sizin ve evcil hayvanınızın sağlıklı, mutlu kalmasını sağlayacaktır. En az 2 haftada bir düzenli bir temizlik programı oluşturun ve hastalık ve koku gibi olumsuz durumları önlemek için evcil hayvanınızı ve çevresini temizleyin.

Kediler ve köpekler gibi daha büyük evcil hayvanlar için bu, büyük küvetleri ve hortumları olan evcil hayvan bakım merkezlerini aramak için iyi bir başlangıçtır.

Belirli aralıklarla yıkanabilir; Yüzünüzü yıkayamadığınız durumlarda geçici olarak kuru şampuan kullanabilirsiniz. Ancak suyun tüyleri parlatacağını, kokuyu temizleyeceğini ve cildin nefes almasını sağlayacağını unutmayın.

Köpek ve kedilerde tırnaklarının kırılmaması için yeterince kısa olduğundan emin olun.

Hayvan tüyleri düzenli olarak tıraş edilmeli ve temizlenmelidir. Bu özellikle köpek sahipleri için önemlidir. Öncelikle tüylerin parlaklığı, canlılığı ve dökülmesi beslenmelerine bağlı olarak azalır veya artar. Ayrıca her gün fırçalayarak dökülmeleri azaltabilirsiniz.

Günlük hayatta, kısa süreliğine de olsa hayvanı kafesten veya kaldığı yerden çıkarmaya çalışın. İnsanlar gibi hayvanlar da zaman zaman değişme ve doğada kalma ihtiyacı hissedebilir. Aynı zamanda aktif ve aktif olmalarını sağlayacaktır.

Düzenli aralıklarla düzenli kontroller yaptırmalı ve bakımlarını ihmal etmemelisiniz.

Unutulmamalıdır ki hayvanlar da tıpkı bebekler gibi dikkat ve emek isteyen canlılardır. Bir hayvanı sahiplenirken bu konuya dikkat etmeli ve geri verdiğimiz bir hayvanı asla almamalıyız. Bir süre sonra evcil hayvanlar size bağlanır ve sizden ayrıldıklarında psikolojik travma yaşarlar. Bu nedenle duyarlı olmalı ve kararlarımızda bu konuya dikkat etmeliyiz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*