Göğüs ve Üroloji Cerrahisinde Robotik Çağı

göğüs cerrahisi, üroloji cerrahisi, robotik cerrahi ile göğüs ve üroloji çalışmaları

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz fantastik sahneler gerçek gibi hissettirmeye devam ediyor. Pratikte karşılaştığımız bu sürecin en heyecan verici yönü robotik ile ilgili. Cerrahide robotik sistemlerin kullanımı oldukça yeni bir fenomen olduğu için hastalar bundan habersizdir. Bu sistemlerin gelecekte daha yaygın hale gelmesi bekleniyor; Göğüs cerrahisi uzmanı prof. Dr. Altan Kır sorularımızı yanıtladı.göğüs cerrahisi, üroloji cerrahisi, robotik cerrahi ile göğüs ve üroloji çalışmaları

Göğüs cerrahisinde robotik sistemler hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Prof. Dr. Altan Kır: robotik cerrahi veya robotik cerrahi; Bilekten modellenen araçlarla sezgisel hareket kontrolü, yüksek çözünürlüklü 3D görüntüleme gibi özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde cerrahın geleneksel açık veya kapalı cerrahi tekniklerin sınırlamalarını aşmasına ve daha da karmaşık işlemleri kapalı bir şekilde gerçekleştirmesine olanak sağlar. Bir insan kolunun 180 derecelik hareketinin aksine, da Vinci robotik cerrahi sisteminin her bir kolu, 540 derecelik bir hareketle cerraha kontrolünde daha fazla hareket sağlar. Göğüs cerrahisinde pratikte akciğerin (pnömonektomi), lobun (lobektomi) veya segmentin (segmentektomi) tamamen çıkarılabildiği gösterilmiş olsa da, torasik cerrahide en yaygın ve standart lobektomi yapılmaktadır. Robotik cerrahi, yemek borusu ameliyatları ve her iki akciğerin ortasındaki mediasten adı verilen neoplazm ve kistlerin çıkarılmasında başarıyla kullanılmaktadır.

Robotik cerrahiyi videotorakoskopiden ayıran özellikler nelerdir?

Prof. Dr. Altan Kır: Videotorakoskopi ile iki boyutlu görüntü nedeniyle derinlik hissi kayboluyor; ellerin ve gözlerin koordinasyonunda zayıflık ortaya çıkar; Bu, hayati organlarla yakın etkileşimler nedeniyle komplikasyon riskini artırır. Bir robot yardımıyla görüntüler 10-12 kat büyütülebilir ve yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu görüntüler elde edilebilir. Videotorakoskopi ile aletlerin hareketliliği sınırlıdır. Ancak robot kolları 540 derece dönerek çok yüksek manevra kabiliyeti sağlıyor. Bu nedenle karmaşık operasyonlar için çok daha başarılı bir yöntem olarak kabul edilir.

Robotik cerrahinin üroloji alanındaki uygulaması nedir?

Da Vinci robotik cerrahi sistemi ilk günden beri prostat cerrahisindeki başarısıyla dikkat çekiyor. Da Vinci robotik cerrahi sistemiyle klasik laparoskopi, minimal invaziv tedavi yöntemlerinden biridir. Her iki durumda da cerrahi prosedür yaklaşık bir santimetrelik birkaç delikten yapılır. Ancak da Vinci robotik cerrahi sistemini laparoskopiden ayıran iki ana özellik vardır. Birincisi, robotik cerrahi sistemi çok yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu görüntüler elde etme yeteneğine sahiptir; İkincisi, da Vinci robotik cerrahi aletler üç boyutta hareket edebilir ve birbirine bağlanabilir. Bu fonksiyon sayesinde cerrahın parmaklarının, ellerinin ve bileklerinin hareketlerinde oluşabilecek titremeler temizlenir ve mükemmel bir şekilde aletlere aktarılır ve cerraha olağanüstü bir otokontrol sağlanır. Cerrahın konsol koltuğu da ergonomik rahatlık sağlar.

Robotik cerrahide en sık yapılan operasyon nedir?

Da Vinci robotik cerrahi sistemi ürolojik cerrahinin yanı sıra prostat kanseri, üreteropelvik bileşke tıkanıklığı, mesane kanseri, böbrek kanseri, adrenal cerrahi ve vezikoüreteral reflü tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemin en sık kullanıldığı ve dünya çapında popüler hale getirdiği prosedür, lokalize prostat kanserinin tedavisi için robotik radikal prostatektomidir. Prostatın ve seminal veziküllerin ameliyatla alınması genellikle “robotik radikal prostatektomi” olarak adlandırılır. Yöntem, da Vinci robotik cerrahi sistemi kullanılarak laparoskopi girişlerinden yapılır. Bu işlem sırasında alt uçtaki idrarı kontrol eden kaslara ve prostatın her iki yanındaki cinsel işlevi etkileyen sinirlere özel dikkat gösterilmelidir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*