Google Sandbox Nedir?

google sandbox, google sandbox ne demek, google sandbox cezasından kurtulma

Sandbox’ı Google’ın spam yapan siteleri sıralamadan düşürme şeklinde cezalandırdığı bir filtrelemedir diye tanımlayabiliriz. Sandbox kelimesini birebir Türkçeye çevirecek olursak “kum havuzu” şeklinde bir çeviri yapabiliriz. Bu çeviri her ne kadar biraz tuhaf gelse de aslında mantıklı bir kelimedir. Bir internet sitesinin kum öbeğinin en üstünde yer alan bir kum tanesi olduğunu varsayalım. Google bu siteyi spam yaptığı için cezalandırmak istediğinde kum havuzunun en üstündeki konumundan alıp kum öbeğinin içine atar ise bunu Sandbox olarak isimlendirebiliriz. Yani En üstte olan site kullanıcılar tarafından ulaşılabilirken aldığı ceza sonucunda bulunamayacak kadar geri sıralara atılmaktadır.google sandbox, google sandbox ne demek, google sandbox cezasından kurtulma

Bir site Sandbox’a nasıl ve neden girer?

Bir site spam yaptığı için Sandbox’a girmektedir. Spam bir sitenin arama motoru sıralamalarında üst sıralarda çıkmak için aşırı backlink alması, yayın yaptığı konunun dışındaki kelimelerden backlink alması, sitenin açıklama kısımlarında sitenin yayın konusuyla ilgili olmayan hit çekmeye yönelik kelimelerin olması, kullanıcılara faydalı içerik yerine sadece anahtar kelimelerden oluşan içerikler sunması, kendi içinden aşırı link çıkışı yapmasıdır.

Bir sitenin Sandbox’a girdiği nasıl anlaşılır?

Bir sitenin Sandbox’ düşüp düşmediğini anlamanın iki yolu vardır. Birinci yol sitenin tüm anahtar kelimelerinde kaç sıra gerilediğinin incelenmesidir. Eğer bir site tüm anahtar kelimelerine daha önce olduğu sıradan oldukça gerilere düşmüş ise bu site Sandbox’a girmiş denebilir. Bir sitenin Sandbox’a girmiş olarak nitelendirilebilmesi için anahtar kelimelerinde ciddi bir sıra kaybı yaşamış olması gerekmektedir. Anahtar kelimelerinde birkaç sıra gerileme gözlenen sitelerin Sandbox’a girdiğini söylemek doğru olmaz.

Sitenin Sandbox’a girip girmediğini anlamanın bir diğer yolu ise Google’da URL’si ile bir sitenin aratılmasıdır. Xyx.com sitesinin Sandbox’a girip girmediğini kontrol etmek için Google’a www.xyz.com yazılıp arama yapılmalıdır. Yapılan arama sonucunda xyz.com sitesi birinci sırada çıkmıyorsa bu site Sandbox’a girmiş denebilir.

Snadbox’a girmiş site nasıl kurtarılır?

Sandbox’a girdiği tespit edilen site birkaç farklı yol izlenerek bu durumdan kurtarılmaya çalışılır. Bu yöntemlerden ilki site içindeki kusurlu noktaların düzeltilmesidir. Bir sitenin site için kusurları gereksiz Title kelimeleri kullanılması, özgün olmayan içeriklerin kullanılması, H taglarının hatalı kullanılmasıdır. Tüm bu noktalar gözden geçirilerek sitenin site içi düzenlemesi yapılmalıdır. Bu noktalar giderildikten sonra siteyi Sandbox’a sokmuş olabileceği düşünülen backlinkler kaldırılmalıdır. Alınan backlinkler sürekli aynı kelimelerden alınmış ise bu linkler farklı kelimelerden verilmiş olacak şekilde tekrar düzenlenmelidir ya da tamamen silinmelidir.

Bir sitenin Sandbox’a girmemesi için nelere dikkat edilmelidir?

Bir sitenin Sandbox’a girmemesi için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıdaki listede tek tek sıralanmış olarak bulabilirsiniz. Bu listede yer alan noktalara dikkat edilirse sitenin Sandbox’a girme ihtimali en aza inecektir.

& Sitenin içinde özgün içerikler yer almalı.

& Siteye sürekli aynı kelimelerden değil de farklı kelimelerden link alınmalı.

& Aşırı backlink alınmamalıdır. Backlink alımı süreye yayılarak az az sürekli alınmalı.

& Kaliteli sitelerden link alınmaya dikkat edilmeli.

& Sitenin başlık kısımlarında yayın yaptığı konu ile ilgili anahtar kelimeler yer almalı.

& Sitenin başlık kısmında aşırı sayıda anahtar kelime bulunmamalı.

& Site içinde yer alan H tagları kuralına uygun şekilde kullanılmalı.

& Özetle spam oluşturabilecek her tür davranıştan kaçınılmalı.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*