Göz Tansiyonu İlaçları

Göz tansiyonu hastalığı göz sıvının dışarıya atılmasını sağlayan göz kanallarının tıkanması neticesinde oluşur. Gözden dışarı atılamayan göz sıvısı birikerek, göz sinirleri üzerinde yüksek bir basınç olmasına neden olur. Böylece işlevlerini düzgün bir biçimde yerine getiremeyen göz sinirleri, kişinin görme alanının çok yavaş bir şekilde daralmasına neden olur. Bu daralma çok yavaş bir şekilde olduğundan, kişi fark etmeden gözü ve beyni bu duruma alışır. Bu nedenle özellikle kronikleşen göz tansiyonu hastalığının hasta tarafından fark edilme olasılığı yok denecek kadar azdır. Göz doktorları göz tansiyonunu bu sebepten ötürü sinsi bir göz rahatsızlığı olarak nitelendirmektedir.
Göz tansiyonu hastalarının yaklaşık olarak %5-10′luk bir bölümünde ise hızlı yükselen göz basıncı gözlemlenmektedir. Bu tür göz tansiyonu en tehlikeli olan göz rahatsızlıklarından birisi olarak, kişinin çok hızlı bir şekilde kalıcı görme kaybı yaşamasına neden olabilir. Bu göz hastalarının göz sinirlerinde tedavi edilemeyecek bir hasar oluştuğundan, kişiler geri kalan ömürlerini maalesef kör olarak tamamlamaktadır. Bu tür göz tansiyonu şikâyeti ile hastaneye başvuran kişilerin tedavisi için hekim, acil bir operasyon gerçekleştirme gereği duyabilir. Kişinin çok hızlı yükselen göz basıncını düşürmek için cerrahi müdahale de bulunan hekim, hastada oluşabilecek kalıcı körlüğün engelleme amacındadır.
Ayrıca her alanda çok hızlı bir şekilde gelişen modern tıp günümüzde, bu tür cerrahi müdahalelere gerek kalmadan, lazer ışınları kullanılmasına da imkan sağlamaktadır. Lazer ışınları ile yüksek göz basıncını düşürmek için hekim; hastanın İris tabakasına yani gözün renkli bölgesine küçük bir kanal açarak, yüksek basınca neden olan göz sıvısının bu kanal ile dışarı atılmasını sağlamaktadır. Böylece hastanın göz tansiyonu çok hızlı bir şekilde düşerek, kişinin ani görme kaybı yaşaması ihtimali de büyük ölçüde engellenmiş olunur.
Yaşın ilerlemesi ile gerçekleşen kronik göz tansiyonundaysa, genel olarak göz tansiyonu ilaçları ve damlaları kullanımı yeterli olabilmektedir. Göz tansiyonu hastalarının büyük bir çoğunluğunu oluşturan bu kronik göz tansiyonu hastalarının, uzun yıllardır gelişen hastalık neticesinde kesin bir tedavisi yoktur. Hekim mümkün olduğunca hastanın gözünün rahat etmesini sağlamak için tedavi uygulamaktadır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*