Hamilelik Esnasında Kansızlık Olur Mu?

hamilelikte kansızlık, hamile kadınlarda kansızlık sorunu, hamilelik dönemi kansızlığı

Hamilelik dönemi, bayanların vücutlarında başka bir can taşıdığı dokuz aylık bir periyottur. Sağlıksız ve düzensiz olarak beslenme hamile olan kişide çeşitli sorunlar meydana getirebilir. Hamilelik döneminde bebek, annenin vücudu şişman veya zayıf fark etmeksizin kendisi için gerekli olan mineralleri ve besinleri tüketerek kendi gelişimini devam ettirir. Bu sebepten ötürü de annenin normalde kendine yettiği besin öğelerine daha fazla ihtiyacı olur. Bu ihtiyaçlar karşılanmadığı taktirde, beslenme yetersizliğinin en net göstergeleri olan kansızlık, demir eksikliği ve kemik yapısının bozulması gibi problemler ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda da bebek anneye ancak yeten besin öğelerini kendisi için kullanamaz ve gelişmemiş, normalden düşük kilolu olarak sağlıksız dünyaya gelir. Ülkemizde de çok yaygın olarak görülen anemi yani demir eksikliği demir ve folik asit miktarının normalden az olduğu bayanlarda sıkça görülmektedir. Hamile bayanlarda, hemoglobin miktarı belirli bir seviyenin altına indiğinde, anemi teşhisi konulmaktadır.hamilelikte kansızlık, hamile kadınlarda kansızlık sorunu, hamilelik dönemi kansızlığı

Hamileliğini sağlıklı ortamda devam ettiren ve bu esnada düzenli olarak beslenip, doktor kontrollerini ve gereken tedavilerini aksatmadan yaptıran bir bayanın doğum sırasında kaynaklanan bir nedenle hayatını kaybetmesi veya felç olması normal şartlarda çok çok az karşılaşılan bir durumdur. Bu koşulların biri veya bir kaçı yerine getirilmediği taktirde ise annenin veya bebeğinin sağlığıyla ilgili problemlerin meydana gelme şansı oldukça yüksektir.

Vücuttaki demir miktarını sıfırlayan ve anemiye sebep olan faktörlerin dışında, demir eksikliği kendi başına bir ölüm nedeni olabilmektedir. Bunun dışında demir eksikliğiyle beraber anne adayının bağışıklık sisteminde ortaya çıkabilecek sorunlar enfeksiyon durumunu da ortaya çıkartır. Bağırsakta bulunan parazitler, beslenme düzeninde sorun oluşturarak anemide önemli bir paya sahiptir. Demir eksikliğinden meydana gelen anemi durumu hamileliğin birkaç hafta sonrasında görülmeye başlanır.

Demir Eksikliğini, Kansızlığı Önlemek İçin Ne Yapmalıyım ?

– Kesinlikle hamilelik boyunca sigara veya alkol kullanmamanız gerekmektedir.

– Bol bol taze sıkılmış meyve suyu veya taze meyve tüketilmelidir.

– Hamilelik dönemi boyunca doktor kontrollerini aksatmamalı hatta kişinin imkanı varsa bu dönem boyunca uzman bir diyetisyenden yardım almalıdır.

– Demir bakımından zengin yiyeceklere günlük beslenme programında sıkça yer verilmesi gerekmektedir.

– Demir içeren besinlerin yanında C vitamini deposu olan domates, portakal, greyfurt, maydanoz gibi yiyecekler yendiği taktirde vücuttaki demir emiliminin oranı artacağı için kansızlığa da engel olmaktadır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*