Hamilelikte Mide Yanması ve Oje Kullanımı Zararları

hamilelikte oje kullanımı, hamilelikte mide yanması, hamilelerde mide yanması sebepleri

Ojelerdeki Hangi Malzemeler Hamileler İçin Zararlıdır

Ojelerdeki toksik kimyasal maddeler, tırnak üzerinden emilerek kan dolaşımına geçebilir ve hamilelerde bebeğe zarar verebilir. Oje tolüen, formaldehit ve pitalik içerir.hamilelikte oje kullanımı, hamilelikte mide yanması, hamilelerde mide yanması sebepleri

Tolüen

Tolüen Güney Amerika’ya özgü olan Tulu ağacında bulunan doğal bir maddedir. Tolüen ojelerde çözücü olarak kullanılan ojenin ana maddelerinden bir tanesidir. Tolüene maruziyet, egzoz, tiner ve cila sanayide solunum yoluyla olabilir.Bu renksiz, berrak, kimyasal maddenin kendine has bir kokusu vardır ve sinir sistemi için zararlıdır. Tolüene yüksek düzeyde maruz kalan hamile kadınlar da bebeklerde, gelişme geriliği ve zihinsel gelişme kusurları görülebilir.

Formaldehit

Formaldehit oje ve kozmetik ürünlerinde kanserojen bir kimyasaldır. Kozmetik ürünlerinde %2 den daha az formaldehit kullanılması güvenlidir.

Pitalik

Pitalik, dibutilfitalat (DBP), dimetilfitalat (DMP) ve dietilfitalat (DEP) içeren kimyasal grubudur. Bu kimyasal maddeler kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. ABD Gıda ve İlaç Merkezine göre, fitalatlar oyuncaklari gıda paketleri, vinil döşeme, oje gibi ürünlerde de kullanılmaktadır. FDA a göre fitalatların sağlık üzerine etkisi açık değildir.

Gebeliğin Erken Döneminde Mide Yanmasının Nedenleri

Mide yanması, hamilelik öncesi olmasa bile hamilelikte oluşabilir. Kadınlarda hamilelik sırasında mide ekşimesini hayatlarında ilk kez yaşayabilir. Şikayetler göğüste yanma, ağza acı su gelmesi veya mide içeriğinin ağza gelmesi, karın ağrısı, boğaz ağrısı hatta ses kısıklığı olabilir. Tedavi olarak genellikle anti asitler kullanılır ama bazen daha kuvvetli mide ilaçları kullanılabilir.

Sindirimde Yavaşlama

Mide ekşimesi, hormonal değişikliklere bağlı olarak gebeliğin erken dönemlerinde daha sıklıkla görülmektedir. Gebelik süresince progesteron hormonunun armasına bağlı olarak sindirim süreci yavaşlar. Bu sindirimdeki yavaşlama mide içeriğinin daha kolay bir şekilde yemek borusuna geri kaçmasına yardımcı olur. Hamilelikte yavaşlayan sindirim kabızlığa da neden olur.

Relaksin

Gebelik sırasında relaksin hormonunun salgılanması da artar. Bu vücutta gevşemeye neden olur ve vücudu doğuma hazırlar. Kalçaların gevşemesi bunlardan birisidir. Gebeliğin erken döneminde bu gevşeme yemek borusunu da etkileyebilir. Yemek borusu ile mide arasındaki, mide içeriğinin geri kaçışını engelleyen kasta da gevşeme olunca yemek borusuna mide içeriği kaçar ve yanma, mide ekşimesine neden olur.

Beslenme

Bazı besinler diğerlerine göre mideden yemek borusuna kaçışı artırır. Bu tür gıdalar şunlardır; baharatlı yiyecekler, soğan, sarımsak, yağlı yiyecekler ve kızarmış yiyecekler.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*