HAVA TANKI PERİYODİK KONTROLÜ NEDİR VE NEDEN YAPILIR?

hava tankı kontrolü, hava tankı periyodik kontrolü, hava tankı neden kontrol edilmeli

İşyerlerinde çalışan makinelerin çoğu çalışan sağlığı açısından tehlike arz etmektedir. Bu makinelerin kontrolü iş sağlığı ve güvenliği konusunda çok önemlidir. İşverenlerin periyodik olarak bu kontrolleri bu alanda uzman firmalara yaptırması gerekir. Denetimler sıklaştıkça firmaların sayısı ve uzmanlık alanları artmıştır. Gerekli donanıma sahip teknik personellerle çalışan bu firmalar denetimlerden geçer not almanız için çalışmaktadır. Yaptırmanız gereken hava tankı periyodik kontrolü firmaların uzmanlık alanlarından biridir.hava tankı kontrolü, hava tankı periyodik kontrolü, hava tankı neden kontrol edilmeli

Hava tankları kompresörlerle birlikte çalışır. Kompresörün hemen çıkışında bulunurlar. Hava tanklarında emniyet valfi bulunmalıdır. Tankın en üst bölümüne yerleştirilen bu cihazla tank basıncının belirlenen limitin üzerine çıkması engellenir. Periyodik aralıklarla işyerinde bulunan bilinçli ve yetkili elemanların emniyet valfinin kontrolünü yapması gerekir. Tankın içinde bulunan basıncı göstermesi için manometre bulunmalıdır. Hava tankları basınç dalgalarını gidermek, kompresörün hava çıkış sıcaklığını düşürmek, havayı depolayarak kompresörün sürekli devreye girmesini önlemek için kullanılır. Birlikte çalıştığı sistemin en yüksek basıncına dayanıklı üretilmesi gereken hava tankları, iş güvenliği açısından büyük önem taşır. Hava tankı periyodik kontrolü basınçlı kapların kontrol prosedürüne uygun olarak yapılır. Hava tankı periyodik kontrolünde, tankta hasar veya deformasyon olup olmadığı kontrol edilir. Tankın paslanmaması büyük önem taşımaktadır. Paslanma tank çevresinde deformasyon göstergesidir. Periyodik kontroller sırasında hava tankının kaynak dikiş faktörleri kontrol edilir. Hidrolik basınç testi sırasında çek valf kontrolü, hava tankı sızıntı kontrolü, otomatiğin kontrolü ve emniyet ventili kontrolleri yapılır.

Tüm basınçlı kaplarda olduğu gibi, hava tankı periyodik kontrolü de üretimden sonra yerine getirilmeli ve daha sonra montajı yapılmalıdır. Bu silindirik tanklar üretilirken kaynak dikiş faktörleri doğru olmalıdır. Taşıma ve montaj sırasında hiçbir deformasyona uğramamalıdır. Patlamaya karşı, hava tankı çalışma alanından uzakta, yeterli malzemeden yapılmış koruyucu bölmelerde bulunmalıdır. Periyodik kontrolleri büyük onarımlardan sonra ivedilikle yapılmalıdır. Bu durum dışında yılda bir kez kesin olarak kontrol edilmelidirler. İşinde uzman, güvenilir, tecrübeli iş sağlığı ve güvenliği firmalarıyla birlikte çalışılmalı, denetimler sırasında sorun çıkmaması açısından işyeri için yeterlilik belgesi iş güvenliği firması tarafından temin edilmelidir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*