Hayvan Sevgisi ile Çocuk Gelişimi

hayvan sevgisi, çocuklar ve hayvan sevgisi, hayvan sevgisinin çocuklara etkisi

Genellikle çocukların gelişiminde de hayvan sevgisinin büyük bir payı bulunuyor. Yalnızca çocukların gelişiminde değil insan gelişiminde de hayvanların katkısı vardır. Çocukların sadece annesinin, babasının ya da diğer insanların sevgisine değil de hayvanların sevgisine de ihtiyacı olur. Farklı sevgiler çocuğun gelişimini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle çocuğa hayvan sevgisini aşılamanız gerekir. Çocuk gelişiminin her evresinde farklı sevgilere ihtiyaç duymaktadır. Örneğin; çocuk doğduğunda annesinin sevgisine ihtiyacı bulunuyor. Bunu da anne sütünden, dokunmadan, mamadan vb. temel ihtiyaçlardan karşılamaktadır. Daha sonrasında oyuncaklarına karşı bir sevgisi bulunur.hayvan sevgisi, çocuklar ve hayvan sevgisi, hayvan sevgisinin çocuklara etkisi

Hayvan Sevgisinin Önemi

Kendine belirli bir nesne seçer veya o nesneye karşı büyük bir sevgisi olabilir. Bu bir oyuncak da olabilir bir ev eşyası da olabilmektedir. Zamanla çevresindeki kişileri çocuk tanımaya ve sevmeye başlamaktadır. Bir müddet çevresinde ki kişilerle ilgilenir ve onlardan sevgi beklemektedir. Ancak bu sevgiyi tanıma aşamasında hayvan sevgisinin de yeri olması gerekir. Çocuğun bir hayvana sahip olması çocukta birçok duyguyu geliştirmektedir. Özelliklede sorumluluk duygusu da başta gelmektedir.Çocuk evcil hayvan ile paylaşmayı, en sevdiği şeyleri onunla paylaşmayı, onu beslemeyi, yardım etmeyi, mutluluğunu veya mutsuzluğunu paylaşmayı öğrenmektedir. Kısacası çocuk evcil bir hayvan ile sosyalleşmenin ilk adımlarını atmaktadır. Ona sahiplenerek bağlılık duygusunu öğrenebilmektedir. Öfkelendiğinde bağırmayı, sonrasında bağırdığı için üzülüp onu sevmeyi öğrenmektedir.

Hayvan Sevgisinin Faydaları

Beslediği ve sahiplendiği hayvana çocuk bir şeyler öğretirken kendiside birçok şey öğrenebilir. İlk olarak çocuk korkusunu yenecektir. Örnek olarak; evcil bir köpek besleyen çocuk ona alıştığından dolayı diğer köpeklerden de korkmamaktadır. Fakat her hangi bir hayvan beslemeyen çocuk bir hayvanla karşılaştığında korkabilir. Çocuğun bu duyguları kazanması gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.Çocuğu ile iletişim kuramayan veya sorunlar yaşayan ebeveynler sevgi ile birçok problemi aşabilmektedirler. Bu evrede evde hayvan besleyerek sorunları çözmeyi kolaylaşabilir. Çocuğunuzda hayvan korkusu bulunabilir. Genellikle çocuklarda bu durum fazla sık görülmemektedir. Çünkü çocuklar meraklıdır ve bir o kadar da o hayvana dokunmak, onun nasıl bir şey olduğunu anlamak istemektedirler.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*