Helal Yiyecekler Denetiminin Aşamaları

helal yiyecek önemi, helal gıda denetimi, neden helal gıdalar denetlenir

Helal gıda İslam dininde yenilip içilmesi helal olan yiyecekleridir. Son zamanlarda ürünlerin çeşitli incelenmesi sonucunda helal gıda ürünlerinin artmasına olanak sağlanmıştır. Peki helal gıda olup olmadığını nereden anlarsınız diye soracak olursanız. Helal yiyecekler üzerindeki bandrol sayesinde kendisini belli eder ve çeşitli firmaların yaptığı uygulamalar sayesinde helal gıda ürünlerine ayrılan bir kısım alan da sağlanmıştır. Bu alanda daha doğrusu köşe de helal yiyecekler olmaktadır. Helal yiyecekleri bir sertifika sahibi kişi inceleyerek helal olup olmadığına karar verip köşede yerini almasını da sağlamaktadır.helal yiyecek önemi, helal gıda denetimi, neden helal gıdalar denetlenir

Helal Yiyeceklerin Özellikleri çeşitli incelemeler sonrasında belirlenerek tamamen dinimize uygun bir biçimde karşımıza çıkabiliyor. Sadece iso 22000 kuralları ve bu alanda sertifikaya sahip olan kişilerin bu ürünleri satması ve denetlemesi hakkına sahiplerdir. Helal Yiyecekler Denetiminin Aşamaları sürekli olarak devam etmektedir. İlk olarak yeni kurulduğunda denetime gelen görevliler daha sonra sürekli olarak denetime gelirler ve ürünleri bağımsız olarak sürekli incelemektedirler. Gelişen teknolojinin sayesinde helal gıda ürünlerinin denetimi kolaylık ile yapılabilmekte ve her ürün ayrı ayrı takip edilebilmektedir.

Çoğu gıda maddelerine çok fazla katkı maddesi katılmakla beraber birçok üründe ise bizim dinimiz açısından uygun görülmediği için helal yiyecek kategorisinde de satışı yapılmamaktadır. Özellikle yapılış aşaması temiz olmayan ve sarhoşluk gibi hissiyatlar veren ürünlerin satışı kesin olarak yasaklanan bu bölümde sadece denetlenmiş ve helal yiyeceklerin satışı sağlanmaktadır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*