Hiperaktive Tedavisi Nasıl Olur?

hiperaktivite tedavisi nasıldır, çocuklarda görülen hiperaktivite sorunu, hiperaktive sorunu çözümü

Hiperaktive çocuğun yaşına ya da gelişim düzeyine göre aşırı haller tutumları sergilemesi ya da dikkat eksikliği olarak tanımlanabilir. 3-4 yaşlar başlangıç gibi görünse de bebeklikte bile var olabildiği durumlar mevcuttur. Huysuzluk, sürekli ağlama bebeklerde görülen belirtiler olup okul çağındakiler de aşırı hareketlilik ve dikkatsizlik dikkat çeken noktalardır.hiperaktivite tedavisi nasıldır, çocuklarda görülen hiperaktivite sorunu, hiperaktive sorunu çözümü

 Hiperaktive çevre etkilerden, kalıtımsal durumlardan ya da beyindeki bozukluklardan kaynaklanan sebeplerle oluşur. Hiperaktive ile yaramazlık genelde çok karıştırılan bir durum olsa da bir hiperaktif hayli farklı davranışlar sergiler. Aşırı hareketlilik durağan bir anı olmaması, dikkatte eksikliği ve bununla birlikte okuldaki başarısızlığı ile dikkati çekecektir.

Hiperaktive tedavisi nasıl olur? Okul-aile-uzman üçlüsünün koordine çalışması büyük önem taşır. Zira karşınızda sorunu olan bir çocuk var ve bu kişilerden birinin umursamazlığı tedaviyi çıkmaza sürükler. Anne ve babanın çocuk üzerindeki otoritesi ne bir baskı ne de gevşeklik modunda olmalı, belli zamanlarda ödüllendirerek motive etmeyi sağlamalıdır.

Hiperaktive tedavisi nasıl olur? Davranış programları gerekirse özel eğitim, ilaç tedavisi ve aile danışmanlığı. Olumlu sonuçlar yakalanabilir ancak tamamen geçmek gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak eğer önlem alınmazsa sorunlar gitgide daha çok büyüyerek devam eder durur. Mesela bir hiperaktive tehlikeli durumu algılayamaz ve devamlı küçük kazalar geçirir. Sonucu düşünmeden hareket etmek genel özellikleridir. Genelde tedavi seanslarında anne baba ve çocuk çağırılır. Zira detaylı bilgi almak çok önemlidir, uzman anne-baba ve öğretmenle devamlı birlikte çalışma durumuna geçerek tedaviye başlar. Bir uzmanın hedefi hiperaktive ile arkadaş olmaktır. Yakınlık kurmakla tedavinin süreci çok daha olumlu ilerleyecektir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*