Hızlı Okuma Nedir?

hızlı okuma ve hızlı okuma teknikleri, Hızlı okumanın tanımı, hızlı okuma

Hızlı okuma bir metni normalden daha hızlı ancak anlayarak okumaya verilen isimdir. Bu okuma türü bazı egzersizler ile geliştirilmekte ve bir metni daha kısa okuma seviyesine gelinmektedir. Örneğin 1000 karakterlik bir metni normal bir okuyucunun 2 dakikada okuduğunu ve bu metni anlamak için çaba sarf ettiğini düşünelim. Yavaş hızda okuyan bir okuyucu bu metni yavaş tempoda okuduğundan okuduğu metni anlaması kolaydır. Fakat süre sınırı bulunan bir durumda aynı metni okumak ve anlamak isteyen aynı kişi verilen sürede bu metni bitiremez ve doğal olarak bu metni anlayamaz. Hızlı okuma bu örnekte verdiğimiz gibi özellikle süre sınırı bulunan durumlarda 1000 karakterlik bir metni 4 dakikada değil de bu zamanın aşağı yukarı çeyreği sürede okuyup anlamayı sağlamaktadır.

Hızlı Okuma Taktikleri İle Okumanızda Görülür Şekilde Artış Olsun

hızlı okuma ve hızlı okuma teknikleri, Hızlı okumanın tanımı, hızlı okumaHızlı okuma ile anlayarak hızlı okuma arasında büyük ölçüde farklar bulunmaktadır. Bu sebeple her hızlı okuma sağlıklı bir okuma değildir. Sağlıklı bir okuma için okunan metnin anlaşılması gerekmektedir. Anlayarak hızlı okuma için her gün belirli sürelerde bir takım egzersizler yapılmalı ve birbirinden farklı zorluk seviyelerindeki metinler anlaşılmaya çalışılmalıdır. Hızlı okumaya ilk başlanıldığında yapılan temel egzersizler arasında bulunan atlayarak okuma, gez gezdirme, belirli bir kelime ya da cümleyi tarama teknikleri hızlı okuma henüz başlamış kişilere biraz uğraştırıcı gibi gelse de bir süre sonra faydasını göstermeye başlamaktadır. Hızlı okumanın tanımını yaparken özellikle süreye olan etkisine değinmiştik. Esasen hızlı okumanın günümüzdeki ilk amacı da zaten belirli sürelerde daha fazla metni okuyabilmeyi başarmaktır. Çünkü üniversite sınavları, lise sınavları, uzmanlık sınavları ve daha birçok sınava tabii tutulan bireyler metin ağırlıklı olan sorularda ne kadar hızlı okur ve okuduğunu ne kadar çabuk deşifre edebilirse başarıları o kadar artmaktadır.

Belirli bir sürede gerçekleştirilen sınavlarda hızlı okuma ve hızlı okuma tekniklerine hakim olmayan bireyler sürenin üzerlerinde yarattığı baskıdan dolayı kendilerini önlerindeki metni hızlı okumaya zorlarlar, fakat okudukları metni anlamadıkları için hızlı okuma yarardan çok zarara sebep olmaktadır. Bu sebeple hızlı okumak değil anlayarak hızlı okumak önemlidir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*