İdeal Gülüş Tasarımı

gülüş tasarımı, gülüş tasarımı yapımı, gülüş tasarımı nasıl yapılır

Gülüş tasarımının tanımı; Dişler, dişeti ve dudaklar gibi bazı önemli estetik kriterlerin birbirleri ile olan ilişkisi ya da ayrı ayrı durumları değerlendirilerek, çok detaylı bir biçimde estetik analizleri içine alan, gülüş şekillerinin değerlendirilmesi ve de buna uygun tasarım düzenlemelerinin yapılması işlemidir.

 Gülüş tasarımı için önemli olan unsurlar; Gülme hattı, gülme anlarındaki dudak ve dişlerin uyumu, dişlerin dizilimi, dişlerin rengi, diş etinin seviyesi, dişlerin boy uzunlukları, dudak seviyesi gibi unsurlardır. Estetik gülüş tasarımı tüm bu unsurları kapsamaktadır. Gülüş tasarımları analiz ederken tüm bu sayılan unsurların birbirleriyle ve de tek tek durumları ele alınmaktadır. Yapılan tüm u değerlendirmeler sonucunda kişi için ulaşılabilecek en ideal olan estetik tasarıma ulaşılır.gülüş tasarımı, gülüş tasarımı yapımı, gülüş tasarımı nasıl yapılır

 Gülüş Tasarımları Nasıl Yapılmaktadır?

Gülüş tasarımları yapılırken iki önemli alan özellikle çok önemlidir. Bu iki alan pembe estetik ve beyaz estetik şeklinde adlandırılır. Pembe estetik alanı; Diş etleri bölgesinin oluşturduğu alanı kapsar. Beyaz estetik; Dişlerin olduğu alanı kapsar. Bu iki alan üzerinde analiz yapılırken ilk etapta bir resim üzerinde diş etlerinin olması gereken seviyesi ve de dişlerden hangileri üzerinde oynama yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu aşamadan sonra dişlere ait diş kemiği diş eti seviyeleri radyografik ve klinik olarak incelenmektedir. Bu aşamadan sonra gülüş tasarımı tam olarak netleştirilmektedir.

 Gülüş Tasarımlarında Merak Edilen Diğer Unsurlar

 En çok merak edilen konuların başında estetik gülüş tasarımı kaç seansa tamamlanmakta konusudur. Genel olarak bu soru hastaların durumlarına göre farklılık göstermektedir. Tedaviler bazı durumlarda tek seansta yeterli olabilmekte ancak bazı durumlarda ise birkaç hafta olabilmektedir. Merak edilen bir diğer konu da gülüş tasarımlarında dişlerin kesilme durumu ya da kaplama uygulanıp uygulanmayacağı durumudur.

 Genel olarak dişlere kaplama uygulanmamakta ve de dişlerin kesilmesi gerekmemektedir. Bunların yerine; Recontouring, Bonding, Kompozit Laminalar gibi yöntemler uygulanmaktadır. Yine uygulanan diğer yöntemlerden diğeri de diş beyazlatma yöntemidir. Genel olarak gülüş tasarımlarındaki temel felsefe mümkün olduğunca kişilerin dişlerini koruyucu yöntemler ve de mümkün olduğunca kolay yöntemlerin uygulanması durumudur. Diş sağlığı tüm işlemlerde en yüksek önceliktir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*