İdrar Kaçırma Tedavisi

idrar kaçırma, idrar kaçırma nedenleri, idrar kaçırma ameliyatı

İdrar kaçırma, hem yaşça genç hem de yaşlı insanlar da görülmektedir. Kadınlarda erkeklere kıyasla daha sıklıkla rastlanır. Neyse ki, idrar kaçırma tedavisi için çok sayıda tedavi seçeneği mevcuttur.

Davranışsal Terapi

İdrar kaçırma sorunu olan bazı kişiler, yaşam şekillerindeki basit değişikliklerle bu sorundan kurtulabilirler. Öksürük, hapşırma ya da gülme sırasında idrar kaçırma oluyorsa, doktorunuz tükettiğiniz içecek miktarını kısıtlamanızı önerebilir. Eğer tuvalete yetişemeden idrar kaçırma oluyorsa, doktor, baharatlı yiyeceklerden, kafeinli ve karbonatlı içeceklerden kaçınmanızı önerebilir. Çünkü bu içecekler idrar kesesini tahriş ederek sorunun daha kötüye gitmesine neden olur. Kegel adı verilen egzersizler pelvik duvar kaslarını güçlendirerek idrar kaçırma sorununu azaltmaya yardımcı olur.idrar kaçırma, idrar kaçırma nedenleri, idrar kaçırma ameliyatı

İlaçlar

Antikolinerjik ve antimuskarinik olarak bilinen ilaçlar idrar kesesindeki kasılmaları önleyebilir. Ayrıca, idrar kesesine botox enjeksiyonu yapılması, idrar kesesindeki depolama kapasitesini arttırır ve idrar kesesinin rahatlamasını sağlar. Bahsedilen ilaçlar etkili olmadığında, botox yöntemi kullanılabilir. Bunlara ek olarak, vajinaya yerleştirilen plastik bir aparat, idrar kesesindeki kasları destekleyerek sızmayı önler.

Ameliyat

Yukarıda bahsedilen tedavi yöntemleri etkili olmazsa cerrahi müdahale sorunu çözebilir. Bu konuda doktor  uzmandır. İdrar kesesini destekleyici bir işlem, onu normal pozisyonuna döndürecektir. Sapan prosedürü denilen diğer bir ameliyat çeşidinde, üretrayı destekleyen sentetik ya da doğal bir doku ve idrarı taşıyan bir tüp kullanılır. Ayrıca, derinin altına sinirleri uyaran küçük uyarıcılar implante edilir. Sinirler pelvik bölgeyi uyarır ve cihazlar pelvik kasların kasılmasına müdahale eder.

İdrar kaçırma tedavisi yöntemlerinin uygulandığı hastaların %80 i ilerleme kaydetmektedir ve hatta bazıları tamamen iyileşmektedir. Eğer kişi kendisinde bu sorunun olduğundan şüphe ediyorsa, ilk adımda bir uzman doktora danışmalıdır. Doktor, sorunun nedenini bulduktan sonra, hastaya en uygun olan tedavi seçeneğini uygulayacaktır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*