İkinci El Araç Alma Serüveni

ikinci el araba alma, ikinci araçta dikkat edilecekler, ikinci el araba satın alma

Araba satın almak günümüzde artık bir lüks değil de ihtiyaç halini aldı. Hal böyle olunca elbette bütçesi az olan vatandaşlarımız da ikinci el arabaya almaya yöneldiler. Sizlere bu yazımızda ikinci el araç alma aşamasında neler yapılması gerektiğinden bahsetmek istiyoruz. Olabildiğince adım adım gideceğimiz bir yazı oluşturmaya çalışacağız.ikinci el araba alma, ikinci araçta dikkat edilecekler, ikinci el araba satın alma

İkinci el araba alma niyetindeyseniz öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Nedir peki bu ihtiyaçlar? Arabanız kaç kişilik olmalı, spor bir araba mı olmalı yoksa aile aracı mı, binek araç mı almalısınız hafif ticari veya ticari araç mı, yakıt türü ne olmalı, hangi marka ve model araç almalısınız vb. gibi birçok sorunun cevabını vererek ihtiyacınız olan aracı belirlemelisiniz. İhtiyacınız olan arabayı belirledikten sonra yapmanız gereken ikinci el internet sitelerinde gezerek veya tek tek ikinci el araç satan galerileri gezerek bütçenize uygun aracı bulmanız gerekir.

Diyelim ki bir galeride veya internet sitesinde hoşunuza giden bir araç buldunuz. Bu durumda aracı gidip yakından öncelikle görmelisiniz. Aracı görmeye gittiğinizde mutlaka her bir noktasına dikkatle bakın. Herhangi bir yerinde çürük, vuruk kırık vb. var mı? Araç sahibine aracın daha önce kazaya karışıp karışmadığını, kaza kaydı olup olmadığını mutlaka sorun. Eğer araba komple boyalı ise ve piyasaya göre fiyatı normal görünüyorsa o araçtan uzak durun. Çünkü büyük bir ihtimalle araç takla atmış olabilir veya ciddi bir kaza geçirmiş sonrasında toparlanmış olabilir.

Aracı göz ile inceledikten sonra mutlaka tur atın. Her şeyi gözünüze hoş gelen araç sürüş esnasında beklediğiniz keyfi vermeyebilir. Para ödeyip memnun kalmayacağınız bir aracı kesinlikle almaya niyetlenmeyin. Aracı gözle imceleyip tur da attığınızda sizce bir sorun yok ise mutlaka bir oto expertize aracı kontrol ettirin. Sizin farkına varamadığınız ancak araçta büyük sorun çıkabilecek durumlar olabilir. Bu durumları da expertiz uzmanı anlayacaktır.

Expertiz aşamasını da başarı ile geçen aracı almaya niyetlendiyseniz, pazarlık aşamasına geçebilirsiniz. Aracın inceleme anında ortaya çıkan sorunlarını sebep göstererek indirim isteyebilirsiniz. Fiyatta da anlaştığınıza göre artık aracı satın almak için noterin yolunu tutabilirsiniz. İkinci el araç alım satımları noterde yapılmaktadır. Buraya gidip aracı üstünüze alıncaya kadar kesinlikle satıcıya para ödemeyin. Noterde satın alma işlemini yaptıktan sonra aracınıza zorunlu trafik sigortası yaptırmalısınız. Eğer satın aldığınız araç kasko yapılabilecek yaştaysa bütçeniz de var ise mutlaka kasko yaptırmalısınız.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*