İstanbul’un Fethi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İstanbul'un fethi, İstanbul'un fethi tarihi, İstanbul'un fethi nasıl oldu

Yalnızca Türk tarihi için değil aynı zamanda Avrupa tarihi açısından da büyük bir olay olan İstanbul’un fethi 29 Mayıs 1453 tarihinde gerçekleşmiştir. Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen İstanbul bu tarihten itibaren biz Türklerin toprağıdır. 1.Dünya Savaşı sonucunda kısa bir dönem yabancı askerler tarafından işgal edilmiş olsa da Kurtuluş Savaşı sonucunda bunun da önüne geçilmiştir.İstanbul'un fethi, İstanbul'un fethi tarihi, İstanbul'un fethi nasıl oldu

Aynı zamanda Hz. Muhammed’in de İstanbul için bir hadisi vardır ve bu hadiste İstanbul’un mutlaka fethedileceğini ve onu fetheden komutanın ne kadar büyük olduğundan da bahsetmiştir. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiği zaman yalnızca 21 yaşındaydı. 6 Nisan 1453 tarihinde başlatılan kuşatma sadece 53 gün sürdü. 53 gün sonunda Osmanlı Bizans’a karşı belki de hiçbir zaman unutulmayacak bir zafer elde ederek İstanbul’un fethini tamamlamış oldu. Osmanlı Fatih Sultan Mehmet öncesi İstanbul’u 3 kez fethetmeyi denese de başarılı olamadı. 1.Beyazıd, şehzade Musa Çelebi ve Fatih Sultan Mehmet’in babası 2.Murat da İstanbul’u fethetmeyi denemişti. Bunun haricinde tarihte tam 26 deneme daha gerçekleşse de Fatih Sultan Mehmet’e kadar İstanbul’un fethi hep başarısızlıkla sonuçlandı.

İstanbul’un Fethi’nin Sonuçları

İstanbul’un fethi öyle normal bir şehrin fethi gibi değildi. Bu sebeple de birçok sonuca yol açtığını da söylemek mümkündür. Osmanlı açısından bakacak olursak Osmanlı’nın devletten imparatorluğa geçişini sağladı ve başkent de Osmanlı yıkılana kadar İstanbul olarak kaldı. Boğazların egemenliği sağlandığı gibi Osmanlı’nın da yükseliş dönemi başlamış oldu. O dönem için oldukça büyük öneme sahip olan İpek Yolu da Osmanlı’nın eline geçmiş oldu ve Avrupa’ya ilerleyiş de hızlandı.

Dünya tarihi açısından bakacak olursak da Bizans İmparatorluğu resmen sona ermiş oldu. Derebeyliklerin yavaş yavaş yıkılmasına sebebiyle verdi krallıklar kuruldu. Aynı zamanda orta çağ kapanıp yeni çağ başlamış oldu. Avrupa açısından en iyi gelişme de şüphesiz ki coğrafi keşifler ve Rönesans oldu. Çünkü Avrupa artık geride kaldığını kabullendi ve böylece Rönesanslara oldukça önem verdi. Bu da Avrupa’nın hala günümüzde birçok konuda gelişmişliğinin sebebi olarak gösterilebilir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*