Kahvaltının Önemi Nedir?

kahvaltının önemi, kahvaltı faydaları, kahvaltı neden önemli

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Ancak aynı zamanda hem ihmal edilen hem de bozulan bir öğündür. Akşam yemeği ve kahvaltı arası ortalama 12 saat. Bu nedenle sabah saatlerinde kişi açlık seviyesindedir. Açlık durumunda, beyne enerji sağlayan kan şekeri seviyeleri en düşük seviyededir. Yeterli kan şekeri, öğrenme ve hatırlama gibi birçok beyin fonksiyonunun düzenlenmesi için çok önemlidir.kahvaltının önemi, kahvaltı faydaları, kahvaltı neden önemli

Kahvaltı özellikle okul çocukları için çok önemlidir. Konunun hızlı anlaşılması, öğrenilmesi ve eski bilgilerin kullanılması açısından kahvaltı vazgeçilmez bir öğün olmalıdır. Araştırmalar, kahvaltı yapan çocukların, yapmayanlara göre daha başarılı olduğunu göstermiştir.

Peki kahvaltı için neye ihtiyacınız var?

Kahvaltıda bir karbonhidrat grubuna yer vermek zorunludur. Karbonhidrat grubu ekmek, simit, hamur işleri, reçel, bal gibi yiyecekleri içerir. Bununla birlikte, porsiyon kontrolüne odaklanarak reçel ve bal gibi yüksek şekerli yiyecekleri yemek iyidir. Aslında fazla kilolarından ve şeker hastalığından şikayet edenlerin onlardan uzak durması daha iyi.

Peynir, süt ve yoğurt gibi besinlere yer verilmelidir. Süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından çok zengindir. Özellikle kemik erimesi gibi sorunları olanlar kahvaltıda mutlaka bu besinleri yemelidir.

Yumurta mümkün olduğunca sık kahvaltıya dahil edilmelidir. Protein yönünden zengin bir besindir. Yumurtaları farklı şekillerde yiyebilirsiniz. Ayrıca kolesterol sorunu olanlar yumurta tüketimine dikkat etmelidir.

Zeytin, kahvaltıda da önemli bir besindir. Tüketilen zeytin çeşidi ve miktarı kişiden kişiye değişir.

Kahvaltıda domates, salatalık, biber ve otlar gibi sebzeler yemek de birçok vitamin ve mineral alımınız açısından önemlidir.

Taze veya kuru meyve tüketmek de vitamin alımı açısından önemlidir. Ancak vitamin yönünden zengin beslenme sağlığımız için önemli olsa da porsiyon kontrolü yapılırken dikkatli olunmalıdır.

Kahvaltılarını zenginleştirmek isteyenler için ceviz, fındık ve badem gibi yağlı tohumlar iyi seçeneklerdir.

Kahvaltımızı ne kadar sağlıklı ve dengeli yaparsak güne o kadar iyi başlarız. Ve bunu bir alışkanlık haline getirdiğimizde, hayatımız bir bütün olarak daha iyi ve daha enerjik hale gelecektir.

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu söylemiştik. Yeni bir güne başlarken kahvaltıyı ihmal etmemeye özen gösterelim. Ve kahvaltı için doğru seçimi yapmaya çalışalım. Her yeni güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamanız dileğiyle…

Leave a comment

Your email address will not be published.


*