Kedilerin Bazı Anlamadığımız Davranışları

kedi davranışı

Kediler ev yaşamına çok çabuk bir şekilde adapte olduğu bilinmektedir. Fakat bazı hareketleri hem sevimli gelirken aynı zamanda tam olarak ne yapmak istediklerini anlamayız. İşte kedilerin bazı tuhaf davranışları ve bu davranışları gerçekleştirme sebeplerini inceleyeceğiz.kedi davranışı

Öncelikle kediler bir kuş gördükleri zaman tuhaf bir şekilde miyavlarlar. Bu miyavlamalar kuş camdan gidene kadar devam etmektedir. Bunun sebebi aslında tamamen kedilerin taklit yapması olarak gösterilmektedir. Yani kedi aslında kuş sesini taklit ederek onun kendisine yaklaşmasını bekliyor. Bunu da özellikle doğal yaşamda vahşi kedilerin maymunları avlamak için kullandığı bir yöntem olduğunu görüyoruz. Bir diğer tuhaf davranışları da özellikle kutulara karşı olan hassasiyetleri. Küçücük kutuya girip bu kutudan çıkmak dahi istemiyorlar. Bunun sebebini de birçok kedi sahibi kedilerin oyunu olarak görse de bu aslında kedilerin güvenli bir yer bulma iç güdüsü. Kutunun içine girerek kendilerine çok daha güvenilir bir alan oluşturduklarını düşünüyorlar.

Kediler bilindiği üzere avcı hayvanlardır. Bu sebeple kuş, fare, çekirge gibi hayvanları avlamak isterler. Eğer ev kedisi de olsa bu tür hayvanları avladılarsa da direkt yemek yerine sahiplerine getirdikleri de olmaktadır. Birçok kişi bu olayın bir hediye verme olayı olduğunu düşünse de aslında bu kedilerin bir alışkanlığıdır. Bu tür avlarını güvendikleri kişilere verip daha sonrasında da kendilerine servis edilmesini beklemektedirler.

Kedilerin yapmış oldukları en tuhaf hareketlerden bir tanesi de bacağınıza sürtünmesi oluyor. Bunun da iki anlamı var ya kendisini sevdirmek istiyor ya da sizi işaretliyor. İşaretlemeden kasıt kedilerin vücut çevrelerinde koku bezleri var. Bu tür sürtünmeler sebebiyle kedi aslında sizi işaretler ve kokunuzu tanır hale gelir. Bu sebeple de mahallede sizi gördüğü zaman tanıyan kedilerin büyük oranı bu sayede tanımaktadır. Son olarak kediler bazen kumlarını kullanmaz. Bunun sebebi kedinin kedi kumunu kullanmayı bilmediği değil kedi kumunu beğenmediğidir. Yapısı olsun kokusu olsun ya da kumu koyduğunuz yer kedinizin hoşuna gidebilir bu sebeple değiştirmeyi deneyerek bir de duruma göz atmak iyi olacaktır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*